'Doğudaki en önemli sorun hekim eksikliği'

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Doğu'da illerde en önemli problemin hekim ve personel eksikliği olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Akdağ, Sağlıkta Dönüşüm Programı Malatya İli İzleme ve Değerlendirme Toplantısı'na katılarak, Malatya'nın sağlık sorunları ve hizmetleri hakkında bilgiler aldı. Bakan Akdağ, Tunceli, Bingöl, Elazığ ve Malatya illerinde yaptığı incelemelerde en önemli sorunun hekim ve personel eksikliği olduğunu belirterek, "Bu sorunu büyük ölçüde giderdik ama hala yapılması gerekenler var." dedi.

Bakan Akdağ, bölgede bir diğer sorunun ise sağlık hizmetlerinin verildiği binaların eski olması olduğunu söyledi. Bakan Akdağ genel itibariyle sağlık hizmetlerinin sunumunda ve koruyucu sağlık hizmetlerinde ciddi bir yol alındığını kaydetti.

Akdağ, Malatya ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Sağlık ocaklarında koruyucu hizmetler ve aşılama hizmetleri ile bu seviyedeki muayene hizmetlerinde ciddi bir gelişme olduğunu ifade ederek, "1. basamak sağlık ocaklarında birçok şehirde gerçekleştirdiğimiz labaratuar hizmetlerini burada gerçekleştirememişiz. Bu konuda ve 112'nin dijital sisteme kavuşturulması için gerekli talimatları verdik." şeklinde konuştu.

Bakan Akdağ şunları söyledi: "Hasta odalarındaki sayıların azaltılmasına ve iyi bir yeni doğan ünitesinin yapılmasına karar verdik. Fizik tedavi rehabilatsyon randevularının uzun süreli olduğunu gördük. Bunun için gerekli tedbirler alınacak. Malatya Devlet Hastanesi'nin ekokardiyoloji cihazı eksiği var. En küçük ilçemizi bile diyaliz hizmetinden eksik bırakmayacağız. Ayrıca Turgut Özal Tıp Merkezi personel durumu ile ilgili olarak hem Maliye Bakanlığı hem de YÖK ile görüşerek genel anlamda nasıl çözüleceğine bakacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious