Doğu'daki kardeşliği kimse bozamaz

Doğu'daki kardeşliği kimse bozamaz.17100
  • Giriş : 21.12.2007 / 10:15:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 16:34:26

Kimse Yok mu Derneği'nin öncülük ettiği kardeşlik girişimi, Doğu ve Güneydoğu'da büyük yankı uyandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Bölgede 60 bin kurban dağıtan gönüllüler, halkın takdirini topladı. Vali ve belediye başkanları da, atılan adımı herkesin desteklemesini istedi.

Doğu ve Güneydoğu dün tarihî günlerinden birini yaşadı. Kimse Yok mu Derneği'nin öncülüğünde bir araya gelen Türkiye'nin farklı bölgelerinden binlerce gönüllü, bölgeye giderek kardeşlik köprüsü kurdu. Diyarbakır, Siirt, Batman, Van, Şanlıurfa, Mardin, Kars, Şırnak ve Hakkari'de yaklaşık 60 bin kurban kesen gönüllüler, yardımları kendi elleriyle muhtaç ailelere dağıttı. Bursa ve İstanbul'dan Diyarbakır'a gelen bin 400 işadamının hiçbiri otellerde kalmadı, yöre halkı, misafirlerini evlerinde ağırladı. Bayramlaşma sırasında duygulu anlar yaşandı. Bağlar Mahallesi'nde oturan 7 çocuk babası Mehmet Savur'un eşi Şerife Savur, "Bizim hiç gelenimiz olmazdı. Yıllar sonra bayramlaşmak için evimize ilk gelen siz oldunuz." deyince Aytuğ Çorap'ın ortaklarından Can Apari, gözyaşlarına hakim olamadı. Evdeki hüznü dağıtan ise ilk kez bayramlık elbiseye kavuşan çocukların sevinci oldu.

IFrame

İzmir ve Manisa'dan gelen işadamları da kurbanlarını Van'da keserek 11 bin aileyi ziyaret etti. Gönüllüler, kar sebebiyle yılın büyük bölümünde yolları kapalı olan Bahçesaray'ı da ihmal etmedi. İçinde bir doktorun da yer aldığı 6 kişilik heyet, 10 saatlik bir yolculuğun ardından ilçeye ulaştı. İşadamları ihtiyaç sahiplerinin kapısını çalarken; İzmirli doktor, muayeneye ağırlık verdi. Yanında götürdüğü ilaçları hastalara dağıttı.

 

Kimse Yok mu gönüllüsü olarak doğu ve güneydoğuya ailesini bırakarak bayramlaşmaya gelen işadamlarının yarısına tekabül eden bin 400'ü Diyarbakır'da. Diğerleri öbür Güneydoğu vilayetlerinde. 1 milyon 400 bin nüfuslu Diyarbakır'da 700 bin genç var. Batı illerinden gelen işadamlarını Diyarbakırlılar evlerinde ağırladı. Sabah hep birlikte bayram namazı kılındıktan sonra yine evde kahvaltı yapıldı. Ardından ev sahibinin ölmüşlerinin kabri ziyaret edilip Fatihalar okundu. Tekrar eve dönülüp ölmüşler için Yasin okundu. Öğleden sonra Kimse Yok mu Derneği'nin şehirdeki bir entegre tesiste kestirdiği 3 bin 500 kurban 4'e bölünüp kurban kesemeyen 14 bin aileye işadamlarınca bizzat ulaştırıldı. Kurban eti ve yanlarında getirdikleri hediyelik şeker ve kullanılmamış giysileri 'çam sakızı çoban armağanı' diye ziyaret ettikleri evlere veren işadamlarını Diyarbakırlılar sevinçle karşıladı. Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği üyeleri ve Batı illerinden gelen işadamları Kimse Yok mu formalarını giyerek şehirde hediyeyle gittikleri evlerde bayramlaştı.

Mehmet Savur, 64 yaşında, hamallık yapıyor. Tek odalı evinde 6 çocuğu ve eşiyle yaşıyor. 10 yaşında ilkokul 1. sınıfa giden çocukları Mahmut'un okuldan artakalan zamanlarında ayakkabı boyacılığından kalan parayla geçiniyorlar. Mahmut'a 'İhtiyacınız ne?' diye sorulunca "Ekmek, un, yağ." diyor. Fakir aileye yardım yapan işadamı Can Apari, gönüllü olarak Diyarbakır'da bir aileye misafir olmaktan mutluluk duyduğunu anlatırken, "Bu kadar zor şartlarda yaşayan aileyle yüz yüze geleceğimizi tahmin etmiyordum. Buraya bayramdan bayrama değil, başka zamanlarda da geleceğim." diyor.

55 yaşındaki Feyzi Kan, yardım alan ihtiyaç sahiplerinden. Mesleği hamallık ama şimdi işsiz. Ziyaretine gelen işadamları aileyle kurbanlarını paylaşmanın yanı sıra biriken fatura borçlarını da ödedi. Onlar da evlerine ailesini, işini bırakıp bayramlaşmaya gelmiş işadamlarının ziyaretinden memnun. "Ne hissediyorsunuz?" sorusuna defalarca "Teşekkür ederiz. Çok memnun olduk." cevabını veriyorlar.

Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Aziz Nart ise batıdan gelen işadamlarının yardımlarının asla unutulmayacağını söylüyor.

Vali ve belediye başkanları: Binlerce gönüllünün bölgeye gelmesi gözlerimizi yaşarttı

Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan: Kimse Yok mu Derneği, geçtiğimiz yıl sel sebebiyle mağdur kalan vatandaşların imdadına yetişerek yardım yaptı. Kurban Bayramı nedeniyle batıdan getirdikleri işadamlarını doğuyla kaynaştırmaları çok önemli bir olaydır. Kimisinin ailesiyle, kiminin ailelerini bırakıp bölgeye koşması gözlerimizi yaşarttı.

Viranşehir Belediye Başkanı Emrullah Cin: Dernek gönüllüleri daha önceki yıllarda bölgeye koşarak geliyordu. Bu yıl beraberinde getirdikleri işadamlarıyla çok güzel işlere imza attılar. İnşallah yatırıma dönük güzel düşüncelerle ayrılırlar. Diliyorum ki; dernek üyeleri buraya gelerek toplumumuza balık vermeyi değil, balık tutmayı öğretecek.

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar: Birlik ve beraberlik pekişti. Kimse Yok munun Mardin'e yaptığı yardımlar doğu ve batı insanının kaynaşmasına vesile oldu. Dünyanın dört bir yanından gelen hayırseverler, birlik ve beraberliği pekiştirdi. Yardımdan ziyade buralara gelmeleri mutlu etti.

Mardin Belediye Başkanı Metin Pamukçu: Organizasyon dünya çapında. Hayır işlerinde yapılan mücadeleden dolayı dernek ile gurur duydum.

Siirt Valisi Necati Şentürk: İş adamlarımızın bayramda ailesini bırakıp Güneydoğu'da kurbanlarını keserek muhtaç ailelere dağıtmaları büyük bir gönül zenginliği ve kardeşlik örneğidir. Böylesi bir fedakarlığı ancak Anadolu insanı yapabilir. Bu çalışmayı kelimelerle izah etmek yetersiz kalıyor.

Siirt Belediye Başkanı Mervan Gül: Yapılan kampanyanın doğu-batı insanının kaynaşmasına, birlikteliğine vesile olacağını ifade ederek, "Bu çalışmayı benimsiyoruz. Bu işin mimarı olan Sayın Fethullah Gülen Hocaefendi'ye teşekkürü bir borç biliyoruz. Bir Çanakkale ruhu yaşandı. Bu işin mayasında birlik, beraberlik ve kardeşlik ile Çanakkale ruhu yaşandığına inanıyoruz." dedi.

Şırnak Valisi Ali Yerlikaya: Dernek gönüllülerine yapmış oldukları yardımından dolayı teşekkür ediyorum. Yoksul insanlarımıza bu şekilde yapılan yarımlar doğu ile batı arasındaki kaynaşmayı sağlıyor. Bu tür yardımların devam etmesi gerekir.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu: Hayır üzerine çalışan Kimse Yok mu sadece bu bayrama has değil, her zaman ülkenin her köşesindeki muhtaç insanımıza yardımlarını ulaştırıyor. Bayramı vesile kılıp bölgemizde kurbanlarını kesmeleri, etlerini yardıma muhtaç insanlarımıza dağıtan işadamlarını tebrik ediyorum. Bu bir bayramlaşmadır, sevindirmedir, kardeşliktir.

 

En güzel bayram

Şırnak'ta 6 bin aileye et dağıtan hayırsever işadamları, evleri ziyaret edip yardımları verdi. Mehmet Erci, evine et getiren dernek gönüllülerine minnettar olduğunu ifade ederken, Danimarka'dan gelerek fakir ailelere et dağıtımında bulunan Cumaali Karaman, "Hayatımın en güzel bayramını geçiriyorum. Buradaki yoksul insanları sevindirerek çok mutlu olduk." dedi.

Köylere de gittiler

Batman'da sabahın erken saatlerinde kesilen kurbanlar Kimse Yok mu Derneği gönüllülerince soğuk havaya aldırmadan evler tek tek ziyaret edilerek ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı. Batıdan gelen 350 esnaf ve işadamınca kesilen kurbanlar 7 bin aileye dağıtıldı. Şehir merkezinin yanı sıra belde ve köylere de giden hayırseverler ailelerinin bayram sevincine ortak oldu.

 

İzmir'den Kars'a köprü

İzmir Genç İşadamları Derneği ile Kars Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından kesilen kurbanlar Kars'ta 5 bin aileye dağıtıldı. İzmir'den gelen 30 işadamı, kurbanlarını bizzat fakir ailelerin evlerine teslim etti. Etin yanı sıra ailelere çeşitli hediyeler de götüren dernek gönüllülerine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Gittikleri her evden hayır dualarla dönen İzmirli işadamları, Kars'a gelip burada bu şekilde hizmet etmekten son derece mutlu olduklarını kaydetti.

Yüzümüzü güldürdüler

Siirt'te kestirdikleri bin 598 kurbanı 10 bin aileye dağıtan dernek gönüllüleri şehir merkezi, ilçe ve köylere kadar ulaştı. Türkiye'nin değişik illerinden şehre gelen 650 işadamının kestiği kurbandan pay alan Kebire Yiğit (46), eşinin vefat ettiğini, kendisinin ise hasta olduğunu söyledi. Çocukları da küçük olduğu için çalışamadığını kaydeden Yiğit, "Okul idaresi, komşu ve yakınlarımızın yardımlarıyla geçiniyoruz. Bu bayramda Kimse Yok mu Derneği yüzümüzü güldürdü." dedi.

 

100 hayırsever Van'da

İzmir, Manisa ve Malatya'dan gelen işadamları Van'da kestirdikleri kurbanların etini 11 bin aileye dağıttı. Ailelerini bırakarak doğuya gelen 100 işadamı ve esnaf, Van Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği ile Van Öğretmenler Derneği'nin katkılarıyla önceden belirlenen ailelere kurban eti ikram etti. Eşi ve 7 çocuğu ile 2 gözlü evde yaşayan Mehmet Taşocak, fakir olduğu için hayırseverlerin yardımıyla geçindiğini, batıdan gelen hayırseverlere müteşekkir olduğunu kaydetti.

İşadamlarının mutluluğu

Mardin'de kesilen 5 bin küçük ve büyükbaş hayvandan 20 bin aileye kurban eti dağıtıldı. Kimse Yok mu'nun İstanbul Koordinatörü Alaattin Karacalı, Türkiye'nin çeşitli illerinden toplanan kurbanları Batman'da keserek ihtiyaç sahibi ailelere dağıtmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Derneğin et verdiği 50 yaşındaki Ziynet Günsil, eşini askerdeyken kaybettiğini, bu sebeple de yoksulluk çektiklerini ifade ederken Kimse Yok mu sayesinde evlerine et girdiğini bildirdi.

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious