Doğulu: 'Politik bir şarkı yarışması'

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Kenan Doğulu, “Dördüncü olmamıza, eşlerin, dostların birbirlerini ağırlamaları, birbirleriyle oylaşmaları sebebiyet verdi” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Helsinki'den ayrılarak yurda dönen Kenan Doğulu, Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yarışmada birincilik getiremedikleri için üzgün olduğunu belirtti.

Dördüncülüğün de azımsanmayacak bir başarı olduğunu vurgulayan Doğulu, yarışma için çok çalıştığını, 5 ay geceli gündüzlü bu yarışmaya hazırlandıklarını kaydetti.

Kenan Doğulu, şöyle konuştu:

“Çeşitli ülkelerden, daha çok puan bekliyordum. Biz yine de bugünün şartlarıyla elimizden geleni yaptık. Türkiye'nin biraz karışık olduğunu herkes biliyor, bazı şeylerimize kızıyorlar, bazı şeylerimize çok sıcak değiller, vesaire... Şarkımızla müzikle her türlü engeli geçebileceğimizi düşünüyorum, en azından bir çoğunu. Dördüncü olmamıza eşlerin dostların birbirlerini ağırlamaları, birbirleriyle oylaşmaları sebebiyet verdi.”

Yarışma öncesi ve sonrasında güzel tecrübeler edindiğini de belirten Doğulu, şunları kaydetti:

“Bundan sonraki Eurovision Şarkı Yarışmasına katılacak olan arkadaşa aktaracağım çok güzel tecrübelerim oldu. Kafamda aldığım notlar, ne yapmak lazımdı, neler yapsak daha iyi olurdu, nasıl bir ortama gidiyoruz, kimlerle karşılaşacağız, kimler dostumuz, kimler değil, kimlere yeşil ışık, kimlere mavi boncuk vermek lazım,bunların hepsinin kitabını yazdım diyebilirim. Sürekli analiz ettim, sürekli gözlemledim. İnşallah seneye birinci olan arkadaşıma yardımcı olacağım.”

Yarışmada birinciliği hakları olduğunu düşündüğünü ifade eden Doğulu, “Cennet vatanımı çok özledim. Ülkeme kavuştuğum için sevinçliyim. Şarkıcılığım devam edecek, harika bestelerle döndüm, orada şarkılar bile yapmaya başladım, önümüzdeki günlerde notaya dökeceğim” dedi.

“POLİTİK BİR ŞARKI YARIŞMASI”

Soruları da yanıtlayan Doğulu, “Eurovision Şarkı Yarışmasının politik boyutu olup olmadığı” yönündeki bir soruya, “Politik bir şarkı yarışması, içinde politika olan, siyaset kokan ama yine de şov dünyasının yeniliklerini de hissettiren bir hadise. Özellikle Doğu Avrupa ülkeleri birbirlerine hep oy atacaklar, bundan sonraki yıllarda da onların ağırlığını göreceğiz gibi görünüyor. Çünkü çok kalabalıklar” yanıtını verdi.

Doğulu, dördüncülük derecesini nasıl bulduğunun sorulması üzerine de şunları söyledi:

“Bu sene geçtiğimiz senelere oranla çok daha başarılı eserler de vardı. Ama daha ilk elemelerde bile favori gösterdiğim şarkıların çoğu elendi. Birçok ülkede 'Türkiye'nin birinci olması gerektiği' yönünde gazetelerin manşet attığını duyduk, 'bazı politik oyunlar sebebiyle dördüncülüğe gerilediği' yönünde de manşetler gördük. Ben de birincilik bekliyordum.”

Bir basın mensubunun, “yarışmada aldığı derecenin kariyerini olumsuz etkileyebileceği” yönünde yorumların olduğunu ifade etmesi üzerine de Doğulu, “Ben böyle düşünmüyorum. Tam tersi halk tarafından çok sahiplenileceğimi düşünüyorum. Dün gece üzüldüm, ama bugün Türkiye'yi kazanmış olarak görüyorum. Birinci olamasak da birçok vatandaşımızı memnun ettim diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious