'Doğum gününüz huyunuzu ele veriyor'

  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

İnsanın yaratılışında ateş, toprak.hava ve suyun etkisi bitkisel tedavide de kıstas olarak kabul görüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kişinin sıcak tabiatlı ve soğuk tabiatlı olmasına göre bitkisel tedavinin uygulandığını anlatan Hakkari, kişinin huyunun ya da tabiatının doğum günü ve yüz ile göze bakılarak anlaşıldığını vurguladı.

İbrahim Hakkari, insanın yapısını oluşturan temel unsurlar olarak bilinen "Ateş, toprak, hava ve su"nun bitkisel tedavide başvurulması gereken önemli bir unsur olduğunu ifade etti.

Eski zamanlardaki Lokman-ı Hekimlerin insanları "sıcak tabiatlı" veya "soğuk tabiatlı" olarak isimlendirerek hastalıklara "sıcak tabiatlı bitkiler" veya "soğuk tabiatlı bitkiler" felsefesi geliştirdiğini hatırlattı.

Sıcak tabiatlı hastalara" "soğuk tabiatlı bitkiler", "Soğuk tabiatlı hastalara" da "sıcak tabiatlı bitkiler"in iyi geldiğini anlatan Hakkari, bunun yaygın örneklerinin Tibet Hekimliğinde kullanıldığını ve tedavi isminin de "Ekspres metod" olarak konulduğunu aktardı.

"Çabucak teşhis koyma" anlamına gelen bu tedavi şeklinde temel olarak göz ve sima'ya bakarak soğuk veya sıcak tabiatlı olup olmadığına karar verildiğini belirten Hakkari, hastalığın işaretlerine göre de bitkilerle tedavi yoluna gidildiğini kaydetti.

Şanlıurfa'daki aktarlardan farklı olarak "geleneksel Ekspres metodu" ile insanlara hizmet vermeye çalıştığını söyleyen Hakkari, bitkilerin sıcak ve soğuk tabiatlı oluşunun bilimsel olarak da ispatlandığını ifade etti.

"Soğuk aşırılığında enerji verenler, sıcak aşırılığında enerjiyi kendine alan bitkiler veya iki gruba da katılmayan "nötr bitkiler "in bulunduğunu vurgulayan Hakkari, sıcak tabiatlı bitkiler arasında anason, ardıç, ada soğanı, bıldırcın otu, biberiye, buğday, çavşir otu, çemen, tarçın, deve dikeni, hava civa, hardal, havlıcan, keten tohumu, kebere, kereviz gibi bitkilerin yer aldığını vurguladı.Hakkari soğuk tabiatlı bitkilerin ise bögürtlen, bakla, kara dut, erik, gül, helile, havuç, hurma, kavun, kuzu kulağı, kantaron, menekşe, Mersin, marul gibi bitkilerin olduğunu aktardı.

Enerjiyi çeken bitkiler yani sıcak tabiatlı bitkilerin genelde böbrek, baş ağrıları, bronşit ve astım gibi hastalıklara iyi geldiği bilgisini veren Hakkari'ye göre sıcak tabiatlı kimi ünleler arasında Fatma Girik, Cem Yılmaz , Deniz Akaya, Kadir İnanır, Gönül Yazar, Cahit Berkay, Hülya Koçyigit, Aykut Barka, Celal Doğan, Cemil İpekçi, Demet Şener, Haluk Levent, Mustafa Kalemli, Rahmi Koç, Mustafa Koç, Tarkan, Melih Gökçek, Soner Arıca, Serdar Ortaç, Erdal İnönü, Ajda Pekkan, M.Ali Erbil, Nilüfer, Ali Müfit Gürtuna, Beyazit Öztürk, Doğu Perinçek Bill Clinton, Madonna ve Colin Powe bulunuyor.

Soğuk tabiatlı ünleler arasında da Edip Akbayram, Gülben Ergen, Cüneyt Arkın, Ahmet Özhan, Alp Yalman, İbrahim Tatlıses, Kemal Alemdaroğlu, Deniz Seki, Sadettin Teksoy, Türkan Şoray, Emel Sayın, Erkin Koray, Müjdat Gezen, Mell Gibson, Micheal Jackson, Bill Gates ve Demi Moore bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious