Doğum kontrol hapları için "kötü rapor" verildi

Doğum kontrol hapları için
  • Giriş : 09.11.2007 / 22:36:00

Haplar belli kanser tipleri için riski azaltıyor, bazıları için artırıyor. Ancak bu riskin ilaç kesildiğinde ortadan kalktığı belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tıp Dergisi Lancet'te yayımlanan ve farklı ülkelerde 52 bin kadının katılımıyla yapılan araştırmada, riskin ilaçların kullanım süresine paralel olarak arttığı açıklandı. Uzmanlar ilaçtan kaynaklanan ek risklerin düşük olduğunu belirtmekle beraber kadınların düzenli muayene olmasının önemini vurguluyorlar.

Veriler, ilaçları düzenli kullanan kadınların rahim ağzı kanserine yakalanma riskinin ilacı hiç kullanmamış bir kadına göre iki kat artabildiğini gösteriyor. İngiltere gibi ülkelerde, hiç ilaç kullanmamış kişilerin hastalığa yakalanma oranı binde 3,8 olurken, bu oran beş yıl ilaç kullananlarda binde 4'e, 10 yıl kullananlarda binde 10'a yükseliyor.

İlaç 10 yıl boyunca kullanılmadığında ise risk hiç ilaç kullanılmamış gibi bir düzeye geriliyor.Daha önce de ilaç ile rahim ağzı kanserinin bağlantılı olduğu sonucuna varan başka çalışmalar yapılmıştı.

Bu tür ilaçlar, dünya genelinde yüzmilyonlarca kadın tarafından kullanılıyor.
Oxford Üniversitesi bünyesindeki İngiltere Kanser Araştırmaları Merkezi uzmanlarından Dr Jane Green, ilacın hala doğum kontrol için en etkin yöntem olduğunu, uzun vadede yumurtalık ve rahim kanseri riskinde sağladığı azalmanın meme ve rahim ağzı kanseri riskindeki artışa göre daha önemli olduğunu vurguluyor.

Alanın bir diğer uzmanı Profesör Peter Sasieni ise sonuçların güven verici olduğunu, düzenli taramaya giren kadınlar için riskin 10 binde iki gibi bir düzeyde olduğunu söyledi. Sasieni, "üç kadından biri yaşamları sırasında bir tür kansere yakalandığından, bu risk nisbi olarak küçük" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious