Doğum sancısı çeken kadının imdadına Mehmetçik yetişti

  • Giriş : 14.02.2006 / 00:00:00

Van'ın Başkale ilçesi Uğurlu köyünün yolunun kar ve tipi yüzünden 9 gündür kapalı olması nedeniyle doğum sancısı çeken Songül Teker'in (21) imdadına Mehmetçik yetişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin en yüksek yerleşim merkezi olma özelliğindeki Van'ın Başkale ilçesine bağlı Uğurlu köyünde doğum sancısı çeken Songül Teker'i hastaneye yetiştirmek için Mehmetçik seferber oldu.

Uğurlu köyü öğretmeni Ferdi Köse'nin Songül Teker'in doğum sancıları çektiğini İlçe Kaymakamı Arslan Yurt'a bildirmesinin ardından operasyon başladı. Kaymakam Yurt, Uğurlu köyünde doğum sancıları olduğunu Van Alay Komutanlığı'na bildirmesi sonrası harekete geçen Mehmetçik, 45 dakikalık bir kurtarma operasyonu sonucu hastayı helikopterle Başkala Devlet Hastanesi'ne kaldırdı. Hastaneye kaldırılan hamile kadın bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Yeni faaliyete giren Başkale Devlet Hastanesi'nde sezeryanla ilk doğum da gerçekleşmiş oldu.

İlçeye yeni atanan Kadın Doğum Uzmanı Banu Çiftçi, ilk defa böyle heyecanlı bir doğum hastası kurtarma operasyonuna katıldığını belirterek, "Hastamızın durumu çok ciddi olduğu için zaman kaybetmeden ameliyata almamız gerekiyordu. Çünkü Van'a gidene kadar çok kan kaybederdi. Bu doğum ölümle de sonuçlanabilirdi. Bunun için yeni faaliyete giren ameliyathaneyi hazırladık. Yapılan 45 dakikalık bir sezeryan ameliyatını başarıyla gerçekleştirdik. Anne ve yeni dünyaya gelen çocuğun sağlık durumları çok iyi. Bundan böyle ilçemizdeki doğum hastalarının korkmasına gerek yok." diye konuştu.

Sezeryan ameliyatıyla kendisini kurtaran Dr. Banu Çiftçi'nin ismini bebeğine verdiğini söyleyen anne Songül Teker, "3 gün boyunca çok rahatsızdım. Köy yollarımız kapalı olduğu için hastaneye gitmemiz imkansızdı. Dayanacak gücüm kalmadığı gibi kurtulma ümidim de yoktu. Bana yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. Eğer çocuğum erkek olsaydı beni kurtarmak için çabalayan Mehmetçiklerimizden birinin isimini koyacaktım. Ama kız olduğu için benim kurtulmam için fedakarlıkta bulunan Banu hanımın ismini kızıma verdim. İnşallah kızım da doktor olur." şeklinde duygularını ifade etti.

Başkale'de 62 köyden 30'unun yolu kar nedeniyle kapanırken, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için kaymakamlık ve özel idare ekipleri bütün hızıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious