Doğum sancısına müzikle son

  • Giriş : 21.07.2007 / 13:28:00

Yüzyıllar öncesinde su sesi ve müzik dinleyerek yapılan doğumlar yeniden canlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Musiki terapisi doğumu hem hızlandırıyor hem de kadınların ağrılarıyla baş etmelerini yüzde yüz sağlıyor.
Bir Orta Asya ve Türk geleneği olan tedavide müzik terapi yöntemi, doğumda da kullanılıyor. Marmara Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu'ndan Prof. Dr. Nuran Kömürcü, müzik terapiyi aralıklı olarak gönüllü anneler üzerinde uyguluyor.

REHAVİ MAKAMI

Bu yöntemin, ağrıyla baş etme açısından yüzde yüz olumlu etkiler yarattığına dikkat çeken Kömürcü, hamile kadınlara başka müjdeler de verdi... 1800'lü yıllarda kadınların dere kenarında su ve müzik sesiyle doğum yaptıklarını anlatan Prof. Dr. Kömürcü, sözsüz, enstrümantal müziğin etkili olduğunu ve doğum ağrısı çeken hamilelere rehavi makamı dinlettiğini açıkladı. Müzik terapinin alternatif yöntem olmadığının, tıpta tamamlayıcı bir uygulama olduğunun altını çizen Kömürcü, özellikle ilk doğumunu yapacak olan annelerin korkusunun çok fazla olduğunu, sağlık hizmeti veren kişilerle iletişim kurmada da güçlük çektiklerini, bu nedenle müzik terapinin çok işe yaradığını söyledi.

ARABESK YARAMIYOR

Klasik müziğin de tedavi edici özelliği olduğunu anlatan Prof. Dr. Kömürcü, "Kişi musikiden hoşlanmıyorsa ve klasik müzik seviyorsa onu dinletebiliriz. Ancak arabesk müzik seviyorsa arabesk dinletmenin hiçbir mantığı yok, çünkü tedavi edici özelliği yok" diyor.

NEY DOĞUMU HIZLANDIRIYOR

Ağrı odasında doğum eyleminin başında uygulanan müzik terapide, hastaya kulaklıkla 20 dakika müzik dinletilirken tansiyon, nabız, Ağrı sıklığı ve şiddeti takip ediliyor. Sancı arttığında nefes egzersiziyle birlikte müziğin sesi de artırılıyor. Böylece hastanın ağrıyla baş etmesi sağlanıyor. Müziğin, doğum hızını da artırdığına dikkat çeken Prof. Dr. Kömürcü, ney sesinin kaslar üzerinde etkili olduğu yönündeki literatür bilgisini doğum esnasında gözlemlediklerini belirtiyor. Kömürcü, sadece doğum sancısı anında değil, kadınların hamileliğe başlangıç süreçleri, doğum anı ve doğum sonrasını kapsayan yeni müzik terapi çalışmasını Kocaeli Üniversitesi'nde gönüllü annelerle gerçekleştirecek.

HER HASTALIĞA MÜZİK

Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu (TÜMATA) kurucusu Yrd. Doç Dr. Rahmi Oruç Güvenç de, müzik terapinin alkol bağımlılığı, uykusuzluk, spazm, baş ağrıları, psikoz, nevroz, ihtiyarlık, kanser, ülser gibi pek çok rahatsızlığa etki ettiğini belirtti.

UŞŞAK GÜLDÜRÜR

Türk tarihi ve kültüründe önemli bir yeri olan makam müziği ile tedavinin bin yıllık bir geçmişi var. Türk bilgini Farabi bazı makamların ruha etkisini şöyle sınıflandırıyor:Rast: Neşe, huzur verir. Rehavi: Sonsuzluk fikri verir. Uşşak: Gülme hissi verir. Saba: Cesaret verir. Hüseyni: Sükunet, rahatlık verir. Hicaz: Alçak gönüllülük verir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious