Doğum sonrası annenin ilgiye ihtiyacı var

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Doğum sonrası, annenin ruh sağlığı açısından çok önemli bir zaman dilimi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzman doktorlar, bu dönemde pekçok kadının hüzün ya da depresyon yaşadığına dikket çekiyor.

Birçok kadın doğum sonrasında psikolojik sorun yaşayabiliyor. Doç. Dr. Ömer Böke, doğum sonrası dönemin annenin ruh sağlığı açısından önemli bir dönem olduğunu belirterek, bu dönemde pekçok kadının hüzün ya da depresyon yaşayabildiğine işaret etti.

Hüzün halinin doğum yapan her kadından 50 ya da 85'inde görülebildiğini söyleyen Böke, bunun çeşitli nedenleri olduğunu bildirdi. Böke, hızlı hormonal değişiklik, doğumun fiziksel ve psikolojik stresi, artan sorumluluğun farkına varılması ve bunun yarattığı gerginlik ile doğum, bakım ve eşler arası uyumsuzlukların bu süreci ortaya çıkarabileceğini kaydetti. Kucaklarına bebeklerini almalarına rağmen mutlu olamayan annelerde ortaya çıkan ilk belirtilerin gündelik işleri yapmada zorluk çekmeleri, bağlılık hissi duymaları, sürekli ağlama isteği gibi belirtiler yaşandığına işaret eden Böke, bu belirtilerin ilk birkaç hafta içinde görülebileceğini, belirtilerin üçüncü ve dördüncü günde en yoğun şekilde yaşanabildiğini onuncu günden sonra da kendiliğinden azalmaya başladığını anlattı.

SIKINTI UZUN SÜREBİLİR

Böke, bu durumda eş ve yakın desteğinin son derece önemli olduğunun altını çizerek, doğum sonrası hüzün halinin iki haftadan uzun sürmesi halinde profesyonel yardım alınması gerektiğini vurguladı.

Böke, “Doğum sonrası kadınlara yakınları ve eşleri tarafından gösterilen ilgi bu süreci atlatmalarında çok önemlidir. Depresyon durumunda ise profesyonel destek şarttır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious