Doğum sonrası hüzne düşmeyin

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Doğumevi Psikoloğu Derya Akgül, doğum öncesi yaşanan streslerin doğum sonrası hüzne sebep olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa Zübeydehanım Doğumevi Psikoloğu Derya Akgül, hamile kadınlarda doğum sonrası hüznün birkaç gün sürebileceğine dikkat çekerek, "Bu hüzün durumu birkaç saat veya birkaç gün sürer ve daha sonra kendiliğinden geçer. Tüm bu sayılanlar hafif derecede, gelip geçici ve kısa süreli olarak bir çok gebede gözlemlenir." dedi.

Psikolog Akgül, yaptığı açıklamada, genellikle hızlı başlayan ve 24-48 saatte düzelen bu çökkün dönemin kadınların çoğunda görüldüğünü söyledi. Akgül, doğum öncesi yaşanan streslerin doğum sonrası hüzne sebep olduğunu belirtti.

Bu yüzden doğum öncesi etkenlerin de detaylı şekilde değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Akgül, "En sık rastlanan belirtiler daha hassas ve etkilere açık olma, sürekli ağlama, duygu durumda oynamalar, üzüntü hali, dikkatini toplayamama, baş ağrısı, uykusuzluk ve kaygıdır. Doğum sonrası hüzün ne kadar şiddetli geçirilirse daha sonra oluşabilecek doğum sonrası depresyon geçirme riski o kadar büyüktür. Doğum sonrası hüznün normal duygusal bir değişiklik ve bir uyum süreci olduğu düşünülür. Belirtiler ilaç tedavisi gektirmeksizin 7-10 gün içinde kendiliğinden yok olur. Bu dönemde eşin desteği gereklidir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious