Doğum yapan annelerde "annelik hüznü"

Doğum yapan annelerde
  • Giriş : 25.03.2008 / 18:22:00

Yrd. Doç. Dr. Akbaş, doğum sonrası psikiyatrik rahatsızlıkların genel olarak kadınların yüzde 80'inde görüldüğünü ve bunun en büyük oranını ''Annelik hüznü'' denilen dönemin oluşturduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akbaş, yaptığı yazılı açıklamada, doğum yaptıktan sonra annelerin birçoğunun psikolojik çöküntü yaşayabildiğine işaret ederek, "Doğum sonrası psikiyatrik rahatsızlıklar genel olarak kadınların yüzde 80'inde görülür. Bunun en büyük oranını, doğum sonrası 'annelik hüznü' dediğimiz dönem oluşturur" dedi.

"Annelik hüznü"nün doğumun ilk günlerinde ortaya çıktığını belirten Akbaş, kolay ağlama, uykusuzluk, birtakım evhamlar, neşe, öfke gibi belirtilerle ortaya çıkan bu durumun, normal ve geçici olduğunu ifade etti. Bu dönemde sabırlı olmak gerektiğini ifade eden Akbaş, açıklamasında şunları kaydetti:

"Ailenin desteği bu noktada çok önemli. Kültürel olarak da bizim geleneğimizde olan loğusalık dönemi aslında kadını çok rahatlatan bir süreçtir. Yani biz kültürel olarak da doğum sonrasında kadınlar için hazırlık yapıyoruz.

Çünkü doğum sonrası yalnız kalmak, tecrit edilmek kadını çok olumsuz etkiliyor. Kadın o dönemde bebeğine bakamayacağı, annelik yapamayacağı endişesine kapılıyor. Daha da ileri durumlarda uykusu bozuluyor, yemiyor, içmiyor."

"Annelik hüznü" denilen durumun bir ayı geçmesi halinde bu durumun "doğum sonrası depresyon" adını aldığına işaret eden Akbaş, bunun tedavisinin mümkün olduğunu ifade etti.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious