Doğumdan korkmayın

  • Giriş : 15.06.2006 / 00:00:00

Op.Dr. Şeref Nişancı, hastaneye yetişememe endişesinin gebelerin en büyük korkularından biri olduğunu belirterek, ” Dikkatli ve tedbirli olun sakın doğumdan korkmayın” uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Doğumun pek çok öncü belirtisinin olduğunu ve gebelerin bunları hissetmemesinin mümkün olmadığını belirten Bursa Zübeydehanım Doğumevi Başhekimi Dr. Nişancı, doğum belirtilerinin başlaması halinde ulaşılması düşünülen kliniğe uygun mesafeyi saptamak ve doğum öncesi süreyi iyi kullanmak gerektiğini kaydetti.

Doğum yapmak üzere olan gebelerin çok uzaktan geldiğini veya son ana kadar beklediğini, bu nedenle zaman zaman doğumun yolda başlayabileceği uyarısında da bulunan Dr. Nişancı, doğumun başladığını gösteren belirtileri şöyle sıraladı: ”Başlangıçta belinizde olabilen, ardından karnınıza yerleşen, ağrılı kasılmalardır. Başlangıçta 20 dakikada bir gelip 60 saniye kadar sürebilir. Giderek ağrılar daha sık gelmeye başlar ve daha kuvvetli bir hal alırlar. Bu dönem yaklaşık 4-6 saat sürebilir. Nişan gelmesi, sümüksü maddenin vagenden atılmasıdır. Genellikle doğum ağrıları başlamak üzereyken veya ağrılar başladıktan sonra atılır. Su gelmesi, bebeğinizin içinde bulunduğu su kesesinin yırtılması ve suyun dışarı boşalmasıdır. Genellikle hastaneye yatırıldıktan sonra doğum ağrıları başlar. Ağrılarınız başlamazsa doğum suni sancı ile uyarılır veya sezaryen operasyonuna gerek duyulabilir.Kanama olması, doğumun öncü belirtisi vaginal kanama olabilir. Doğum tarihine yakın dönemde vaginal kanama bazı önemli problemlerde de ortaya çıkabilir.”

Dr. Nişancı, bu gibi belirtiler ortaya çıktığında paniğe kapılmadan, eşler tarafından önceden yapılan ve hatta alternatifleri de düşünülen planlar doğrultusunda derhal kendilerine veya başka bir kliniğe ulaşılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious