“Doğumdan sonraki ilk dakikalara dikkat

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Cingöz doğumu izleyen dakikaların bebeğin anne rahminin dışındaki yaşama uyum sağlamasına yardım edilmesi gereken kritik dakikalar olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Solunum güçlüğü içindeki bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçlarının tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurduğunu dile getiren Dr. Cingöz bebek ölümlerinin yüzde 56'sının yenidoğan dönemi ölümleri olduğunu bildirdi.

Dr. Cingöz solunum güçlüğünün temel bir yenidoğan sorunu olmayı sürdürdüğünü ve özel bir yenidoğan deneyimi olmayan kurumlarda da sık sık müdahale gereksinimi doğduğunu kaydetti.

Türkiye'de yeniden canlandırma gerektiren yenidoğanların oranı tam olarak bilinmediğini belirten Dr. Cingöz batıdaki verilere bakıldığında sorunun ülke içinde büyük önem taşıdığı ortaya çıktığını aktardı.

Dünya' da her yıl 5 milyon bebeğin ilk bir ay içinde öldüğünü aktaran Dr. Mehmet Cingöz şunları söyledi; "1998 de binde 25,8 olan yenidoğan bebek ölüm hızı 2003 de binde 17'ye düştü. Bu ölümlerin yüzde 98' i gelişmekte olan ülkelerde meydana geliyor.

Yenidoğan ölümlerinin 3,4 milyonu yaşamın ilk haftası içinde gerçekleşiyor. Ölüm nedenleri arasında yüzde 42 enfeksiyonlar ilk sırayı alırken yüzde 33'ü doğum travması ile solunum güçlüğü sonucu meydana geliyor. Ülkemizde ise prematürite, konjenital anomaliler ve asfiksi önemli yenidoğan ölümleri arasında gösteriliyor"


DOĞUMDAN SONRA BEBEK ÖLÜMLERİNİN AZALTILMASI İÇİN SAĞLIK PERSONELİ EĞİTİLECEK


Doğumdan sonra bebek ölümlerinin azaltılması amacıyla sağlık personellerinin eğitileceği bildirildi.

"Her yenidoğanın, yeterli bir yeniden canlandırmaya hakkı vardır" parolasıyla yola çıkan Sağlık Bakanlığı yenidoğan ölümlerinin azaltılması programı kapsamında başlatılan Neonatal Resüsitasyon Programı(Yenidoğanın Yeniden Canlandırılması Programı) sağlık çalışanları eğitilecek.

Osmaniye İl sağlık Müdürü Dr. Mehmet Cingöz, programın doğumda gelişebilecek yenidoğan ölümlerini ve solunum güçlüğünün yol açacağı sorunları en aza indirebilme konusunda önemli olduğunu kaydetti.

Programda doğum esnasında görev alan sağlık personelinin tümünün eğitime alınarak sertifikalandırılması amaçlandığını dile getiren Cingöz, "Neonatal Resüsitasyon eğitimi ilimizde 3 kez uygulanmış ve uzman hekimler, pratisyen hekimler, ebeler, hemşireler, sağlık memurları ve anestezi teknisyenlerinden oluşan 70 sağlık personeli eğitime alındı" dedi.

13-15 Kasım 2006 tarihleri arasında öğretmenevi'nde 3 üncü Neonatal Resüsitasyon Programı Uygulayıcı Kursu açılacakğı bildirildi.

Eğitim programı, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi, Adana İl Sağlık Müdürlüğü ve Osmaniye Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious