Doğu'nun 9 bin öğretmen açığı var ve okullar açılıyor!

Doğu'nun 9 bin öğretmen açığı var ve okullar açılıyor!.8529
  • Giriş : 16.09.2007 / 14:22:00
  • Güncelleme : 16.09.2007 / 14:26:37

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, 2007-2008 eğitim öğretim yılında sorunlarla boğuşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye genelinde 50 bin öğretmen açığı bulunurken; bu rakam Güneydoğu'da 9 bine ulaştı.

Türkiye genelinde 15 milyon öğrenci ile 600 bin öğretmenin okul heyecanı yarın başlıyor. Ancak ülke genelinde olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu'da da öğretmen açığı eğitimcileri düşündürüyor. 2 bin 600 sınıf ve branş öğretmen açığının bulunduğu Diyarbakır'da, acilen bin 200 öğretmene ihtiyaç var. Eğitim-Bir-Sen'in verilerine göre, sınıf ve branş öğretmen açığı Batman'da bin 672, Şanlıurfa'da bin 500, Mardin'de 2 bin 600, Siirt'te 500'e ulaştı.

Sözleşmeli ve kadrolu olmak üzere acilen Batman'a bin, Şanlıurfa'ya bin, Mardin'e bin ve Siirt'e 300 öğretmen gerekiyor. Güneydoğu'da sadece 5 ilde 8 bin 872 öğretmen açığı bulunurken; 4 bin 500 acil öğretmene ihtiyaç var. Bölgedeki derslik açığı da had safhada bulunuyor. Diyarbakır'da 3 bin 500, Batman'da bin, Şanlıurfa'da 3 bin, Mardin'de bin 500 ve Siirt'te 500 derslik açığı var. Bu illerde toplam 9 bin 500 derslik açığı bulunurken; acilen 2 bin 500 dersliğe ihtiyaç duyuluyor.

"BÖLGEDEKİ ÖĞRETMEN AÇIĞI 10 BİNİ GEÇTİ"

Basın toplantısı düzenleyen Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yasin Yıldız, eğitim-öğretim döneminin Diyarbakır başta olmak üzere bölgede sıkıntılı başladığını söyledi. Son dönemlerde yapılan olumlu katılımlarla beraber derslik sayısının azlığı, sınıfların kalabalığı, öğretmen yetersizliğinin sorunların başında geldiğine dikkat çeken Yıldız, eğitimin acil ihtiyaç olduğunu ve ertelenip boşluk kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Doğu Bölgesi de ele alındığında bölgedeki öğretmen açığının 10 bini geçtiğini dile getiren Yıldız, "Öğretmen sorunu ön plana çıkıyor. Sözleşmeli öğretmen alımı eğitimin kalitesini düşürüyor. Bu durum eğitim ve öğretimi çok olumsuz etkiliyor. Bölgede öğretmenleri durdurmakta zorluk çekiyoruz. Sadece bizim sendikaya bağlı 200 öğretmen bölgeden başka illere tayini çıkarak gitti. Diğer sendikayı da düşündüğümüzde bu sayı 500'ü buluyor. Bu sebeple aradaki fark bir türlü kapanamıyor. Bölgemizde görev yapan öğretmenlere ek iyileştirme yapılması zorunludur" dedi.

Okullardaki temizlik sorununa da değinen Yıldız, problemin çözümü için ya hizmetin özelleştirilmesi ya da hizmet alımına gidilmesi gerektiğini kaydetti. Eğitim ve öğretimde başarının toplam kaliteyle mümkün olduğunu ifade eden Yıldız; okul, veli ve öğrenci diyaloğunun sağlanması gerektiğini söyledi. Yöneticilerin eski alışkanlıklarını bırakarak katılımcı anlayışı tesis etmesi gerektiğini anlatan Yıldız, "Ahlaki yozlaşma ve toplumsal şiddet gün be gün etkisini artırdığı günümüzde manevi dinamiklerin toplumsal barışı sağlamadaki payı tartışılmaz bir gerçektir. Dolayısıyla manevi düsturları yaşamın her alanına yerleştirmemiz, milletin menfaati icabı olduğunu vurgulamak isterim. Din derslerinin müfredatta yer almasını istiyoruz" diye konuştu.

Diyarbakır'daki Mustafa Kemal, Mehmetçik, Yenişehir, Şehit Yüzbaşı Bahtiyar Er, Ali Emiri İlköğretim okulları gibi merkezi okulların satılarak elde edilen gelirlerle şehir dışında uygun yerlerde kampuslar kurularak normal eğitimin yapılmasını isteyen Yıldız, yetkililerin istemesi halinde bunun altyapısını oluşturabileceklerini ifade etti.

Bölgedeki mevsimlik işçilerin çocuklarının, zamanında okula başlayamamalarının eğitim açısından büyük sıkıntılar oluşturduğuna dikkat çeken Yıldız, özellikle hükümetin kız çocuklarına yönelik fakir öğrencilere desteğinin sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Yardımların kız, erkek şeklinde yaygınlaştırılması halinde sorunun çözülebileceğini anlatan Yıldız, "Bu yılda tarlada çalışan yüzlerce çocuk eğitim öğretime yaşıtlarıyla zamanında başlayamayacak. Çocukların çalıştırılması uluslararası kanunlara göre de yasak. Hükümetin bu konuda ciddi adımlar atması gerekiyor. Mevsimlik işçiler dikkate alınarak çocuklara maddi destek çıkılması şart" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious