Doğu'nun beli ağrıyor

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

Bel ağrısının en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görüldüğü iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Selma Erinç, Türkiye'de en çok bel ağrısının Güneydoğu'da görüldüğünü söyledi. Erinç, bölgede özellikle ağır işleri yapmaktan kaynaklanan bel ağrısının zamanında tedavi edilmemesi ya da ağrının dikkate alınmamasının sonucu olarak bel ağrısının her geçen yıl arttığına dikkat çekti.

Diyarbakır'ın Gevran Caddesi'nde Fizyopolitan Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi açıldı. Açılışa katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, İl'de özellikle sağlık alanında her geçen yeni kuruluşların açılmasının sevindirici olduğunu söyledi. Fizyopolitan Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Uzm.Dr.Selma Erinç, dal merkezini, uzun süren çabaların ardından hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Erinç, günde 200 hastaya hizmet vermeyi düşündüklerini söyledi.

Güneydoğu'da görülen bel, bacak ağrılarının temelinde bilinçsizlik yattığına dikkat çeken Erinç, "Bel ağrılarının tedavisi ancak çok ayrıntılı bir değerlendirme, geniş bir zaman sürecine yaylan tedavi ile mümkündür. Bel bölgesi kaslar açısından çok zengindir. Bu kasların içinde gelişen hassas noktalar bel ağrısına yol açabilir. Ayrıca omurların birbirine noktalarındaki eklemler ayrı bir Ağrı kaynağıdır. Bel eklemlerine aşırı yüklenme, bu eklemlerde meydana gelen iltihabi değişiklikler, bel ağrısına neden olabilir. Bel bölgelerindeki bağların aşırı gerilmesi de ağrıya yol açabilir. Bu tip ağrılarda hastanın tedaviden çok, korunma yöntemlerinden yaralanması gerekir. Hastanın kaslarını kuvvetlendirici egzersizler yapması, ağır yük kaldırmaması gerekir. Güneydoğu'da maalesef bunlara dikkat edilmiyor." şeklinde konuştu.

Bel egzersizlerinin bilinçli yapılması gerektiğini anlatan Erinç, "Gelişigüzel yapılan hareketler yarardan çok zarar sağlar. Çünkü her kas grubunu kuvvetlendirici egzersiz birbirinden farklıdır. Yanlış hareketler sonucu bel ağrılarının şiddeti artar." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious