Doğu'nun GAP'ı hayata geçiyor

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Gelişmişlik bakımında son sıralarda yer alan Muş'un kaderini değiştirecek projesi hayata geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nehir yatağının geçtiği bölgede kamulaştırma çalışmalarının son aşamaya geldiği kaydedildi.

Haziran ayı başında başlayacak olan ıslah çalışmaları sonucunda, her yıl bahar aylarında dere yataklarında yaşanan sel baskınları önüne geçilerek, ovanın su seviyesinin düşürülmesi hedefleniyor.

Muş Ovası, bin 650 kilometre kare alana sahip ve 80 km uzunluğu ile 30 km genişliğiyle mevcut haliyle bir ova olmaktan ziyade bataklık görünümü veriyor.

Su seviyesi yüksek olduğu için ovada çok az olan ekim alanları Haziran ayı itibari ile başlarken, bir çok ürünün hasat döneminin başlamadan ürünlerin üzerine kar yağdığı belirtiliyor. Muş Valiliği, ova üzerinde menderesler çizerek bahar aylarında sel baskınlarına neden olan Karasu Nehri'nin yataklarını ıslah etmek için hazırladığı proje hükümet tarafından onaylandı. Valilik, gerekli ödeneğin temin edilmesiyle birlikte ıslah çalışmasının yapılacağı alan üzerinde arazisi olan köylülerle kamulaştırma çalışmasına başladı.

Kamulaştırma çalışmaları kapsamında valiliğin belirlediği 37 parsel sahibi anlaşırken, anlaşmaya yanaşmayan 69 parsel sahibi için uzlaşmak valilik durumu mahkemeye götürdü. Bilirkişi heyetlerinin raporlarını hazırladığı ve önümüzdeki günlerde mahkemenin vereceği kararla bu sıkıntının giderilmesi halinde ıslah çalışmalarına Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından başlanacağı belirtildi.

Muş Valisi İbrahim Özçimen, Karasu Nehri'nin ıslah projesinin Muş'u kurtaracak bir proje olduğunu kaydetti. Özçimen, 119 km uzunluğunda ve ova üzerinde menderesler çizen Karasu Nehri'nin dere yataklarını ıslah projesi tamamlandıktan bu uzunluğun 64 km'ye düşeceğini söyledi. İlk etapta bu yıl 8,5 kmlik kısım ıslah edileceğini ifade eden Özçimen, geri kalanı önümüzdeki yıllara yayılarak bitirilmesinin hedeflendiğini vurguladı.

Bu proje ile bir taşla birkaç kuş vurmayı hedeflediğini aktaran Özçimen, "Öncelikle bahar aylarında eriyen kar suları ve yağmur suları ile birlikte köyler ve insanlarımız bahar aylarında yaşadıkları sel baskınlarından kurtulacak.

Ovanın su seviyesi düştüğü için ova bir tarım arazisi haline gelecek. Çiftçilerimiz, ürünlerinden daha fazla verim elde edecek ve ovada ürün çeşitlemesi yaşanacak. Bu proje bittikten sonra Alparslan 2 Barajı yapılarak ovanın sulama sorunu giderilmesi için çaba göstereceğiz" dedi.

Islah çalışması ile birlikte nehir yataklarının derinleşmesiyle ovanın yüksek olan su seviyesinin düşeceğini yineleyen Özçimen, yıllardan beri bakir bir saha olan Muş Ovası tarım için verimli bir saha olacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious