Doğunun gözbebeği iflasın eşiğinde

Doğunun gözbebeği iflasın eşiğinde.29815
  • Giriş : 14.11.2008 / 10:55:00

Doğu Anadolu'nun en büyüğü, Özçakmak Tekstil kriz nedeniyle yurt dışından gelen siparişler üzerine hazırlanan ürünler elde kalınca iflasın eşiğine geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğu Anadolu'nun en büyüğü, Erzurum'un ise tek tekstil fabrikası olan Özçakmak Tekstil A.Ş, ekonomik kriz nedeniyle yurt dışından gelen siparişler üzerine hazırlanan ürünler elde kalınca iflasın eşiğine geldi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye'de etkisini her geçen gün daha fazla hissettirmeye başlayan küresel ekonomik kriz, özellikle dövizle borçlanan tekstil sektörünü zor durumda bıraktı.

Erzurum'da, yıllık 600 bin parça ürün üretim kapasitesine sahip olan, yıllık yaklaşık 4 milyon YTL'lik satış yapan ve son teknoloji ile faaliyet gösteren Özçakmak Tekstil de ekonomik krizden nasibini alan fabrikalar arasında bulunuyor.

Fabrika Genel Müdürü Nazım Özçakmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İngiltere, Rusya, Libya ve Cezayir'den alınan siparişlerin iptal edildiğini, bu nedenle sıkıntılı günler geçirdiklerini söyledi.

Sipariş üzerine hazırlanan ürünlerin elde kaldığını belirten Özçakmak, ''Dövizin yükselmesi nedeniyle sipariş veren firmalar malı almaktan vazgeçti. Şu anda satışlar tamamen durma noktasına geldi. Krizden bir çıkış yolu arıyoruz'' diye konuştu.

İngiltere'ye gönderilmek üzere hazırlanan 150 bin Paund'luk malın depoda bekletildiğini anlatan Özçakmak, şöyle konuştu:

''Fakat İngiliz firma malı almaktan vazgeçti. Sadece İngiltere değil, Rusya, Libya, Cezayir'den gelen siparişler de iptal edildi. Fabrikamız iflasın eşiğine geldi. Her türlü fedakarlığı yaparak fabrikayı ayakta tutmaya çalışıyoruz. Özverili çalışmalarımızla bu süreci atlatabilmeyi ümit ediyoruz.''

''SON ÇAREMİZ FABRİKAYI KAPATMAK OLACAK''

Özçakmak, kriz nedeniyle fabrikayı kapatmanın son çare olacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu fabrikayı kurarken para kazanma derdinde olmadık. Amacımız memleketimize, Erzurum'a katkı sunmaktı. Bölge insanına iş, aş vermekti. Kapımıza iş için gelen hiç kimseyi geri çevirmiyoruz. İşi bilmeyenleri bile alıp yetiştirip fabrikamıza kazandırıyoruz. Şu anda 70 kişi bu fabrikadan ekmeğini kazanıyor. Ancak küresel ekonomik kriz tekstil sektörünü çok zor durumda bıraktı. Doğal olarak biz de bundan nasibimizi aldık. Bu fabrikayı ayakta tutabilmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*