Doğunun muzu Işkın pazara indi

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Doğu illerinde doğunun muzu olarak anılan ışkın bitkisi baharın gelmesiyle pazara indi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğu illerinde baharın gelmesiyle adı dahi bilinmeyen bir çok ot çeşidi ekmeğini taştan çıkarmaya çalışan seyyar satıcıların tezgahlarında yerini aldı. Bu bitkilerden en popüleri ve en çok satılanı, ekşimsi tadı olan ve kabuğu soyulduğu için muza benzetilen ışkın. Bahar aylarında dağların yüksek kesimlerinde yetişen ışkın, yemeklerden daha çok meyve olarak kullanılıyor. Yaklaşık 1 kiloluk bağlar şeklinde satılan ışkının her bir bağı 1 YTL'den satılıyor.

Bahar aylarında sürekli ışkın sattığını söyleyen Enver Barası, Bingöl dağlarlındaki ışkınların daha yetişmediğini kendisinin sattığı ışkınları Tunceli dağlarından getirdiğini belirtiyor. Barası, "Bahar aylarında sürekli ışkın satıp aile geçimimi sağlıyorum. Şimdilik piyasa fazla ışkın olmadığı için günde yaklaşık 50 bağ satıyorum ama Bingöl dağlarındaki ışkın yetiştiğinde bağı 50 Ykr'ye iner ve satışlarda da düşüş olur" diye konuştu.

Bingöl ve çevresindeki dağlardan toplanan daha çok yemeklik olarak kullanılan ve bölgede; kenger,ışkın, parpar, pulik, sırim, pune, heliz, mercu,yeleng ve hölug adlarıyla anılan onlarca bitki türü baharın gelmesiyle pazardaki tezgahlarda yerini aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious