Doğu'nun yatırıma ihtiyacı var

  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Umut Oran: "Adıyaman'da başlayan kalkınma hamlesine bütün Güneydoğu'nun ihtiyacı var" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

GAP Bölge Kalkınma İdaresi yetkilileri ve GAP Girişimci Destekleme Merkezleri tarafından düzenlenen Tekstil ve Hazırgiyim Forumu'nun Adıyaman ayağınde konuşan TOBB Türkiye Konfeksiyon ve Hazırgiyim Sanayicileri Meclisi Başkanı Umut Oran, Adıyaman'da başlayan kalkınma hamlesine tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun ihtiyacı olduğunu söyledi

Tekstil ve Hazır Giyim Formu ile bölgede yapılacak yeni yatırımlar ve mevcut yatırımlarda yaşanan sorunlar ile çözüm yolları tartışıldı. Üç yıl önce başlatılan "Adıyaman Tekstil ve Hazır Giyim Kümelenme" projesinde birinci faslın tamamlanması nedeni ile düzenlenen toplantıda konuşan TOBB Türkiye Konfeksiyon ve Hazırgiyim Sanayicileri Meclisi Başkanı Umut Oran, proje sayesinde 5 bin kişiye ek istihdam sağlandığını belirtti. Oran, konuşmasında Türkiye'nin en önemli ve öncelikli sorununun istihdam olduğuna dikkat çekerek, "2 milyon 215 bin insanımız işsiz. Üstelik kadınlarımızın istihdamdaki oranı dörtte bir bile değil. Çalışan nüfusun da yüzde 54'ten fazlası ilkokul mezunu. İşveren kalifiye eleman sorunu yaşıyor, vatandaşlar iş bulamayıp, evini barkını terkediyor. İstanbul'a her 4 dakikada bir kişi göç ediyor. Bu hıza yetişemeyen altyapılar ve göçün getirdiği yabancılaşma sorunu nedeniyle büyük kentlerimizde sosyal patlamalar, doğu ve güneydoğuda 30 yıldır kökü kurutulamayan terör olayları, rekor seviyelerde kayıt dışı ve cari açık meydana geliyor. Tüm sorunlarımızın çözümü, ekonominin kendi içinde. Seçilmişler, atanmışlar, işadamları, öğretim kurumları ve sivil toplum örgütleri aynı amaç için el ele verip sinerji yarattığında, Adıyaman örneğinde olduğu gibi tünelin ucunda ışık görünüyor" dedi.

Umut Oran, Adıyaman'da oluşturulan tekstil ve hazır giyim kümelenme modelinin, farklı yerlerde farklı alanlarda da uygulanabileceğini belirterek, 1998 yılından bu yana dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen başarılı uygulamalardan örnekler verdi. Artık Adıyamanlı gençlerin ekmek parası kazanmak için gurbet yolcusu olmadığını, AB sertifikalı kalifiye sanayi çalışanları olduklarını, Adıyaman'da anne babaların evlatlarının dağdan, kırdan sağ dönmesini değil, mesaiden dönmesini beklediklerini söyleyen Oran, Adıyaman'da başlayan kalkınma hamlesine tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde pamuktan ipliğe, kumaştan konfeksiyon üretimine, tedarik zincirinin tüm halkalarının mevcut olduğunu ifade eden Oran, "Demek ki elimizde un, yağ, şeker var. Bu bölgenin de bu helvaya ihtiyacı var. Yoksulluk, dışlanmışlık hiçbir bölgemizin kaderi olamaz. Hükümeti önceliklerini gözden geçirmeye, söylemden eyleme geçmeye davet ediyorum" dedi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Aynur Bektaş ise konuşmasında Hazır Giyim Sanayicileri Derneği TGSD, 2006 yılının üçüncü Anadolu gezisini, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Şanlıurfa yöresine gerçekleştirdiği söyledi. Bektaş, göreve geldiğinden bu yana İstanbul'un moda merkezi olmasını, Anadolu'nun ise üretim merkezi olması gerektiği görüşünü savunuyor. Aynur Bektaş, Anadolu'nun tüm yörelerinin yatırıma aç olduğunu belirtirken, buralara yapılacak yatırımların bölgesel sorunları çözmede en etkili araçlardan biri olacağının altını çiziyor. TGSD olarak geliştirdikleri 2010 isimli projede, öngörüldüğü gibi, firma olarak ikinci yatırımı da Anadolu'ya yaptıklarını kaydeden Bektaş, "Doğduğumuz topraklara olan borcumuza karşılık kurduğumuz ve 600 kişinin çalıştığı fabrikada tüm sosyal şartları çalışmalarımıza sağladık. Verimlilikte İstanbul'dan daha iyi bir noktaya geldik ve maliyetlerimizi İstanbul'un altına düşürdüğümüz için müşterilerimize daha iyi fiyatlar vermeye başladık. Başarının temelinde yakalanan verimlilik, çalışanın üretkenliği ve iş yerine olan güvenci gelmektedir. Anadolu insanı kendisine işveren, sosyal olarak geleceğini garanti eden iş yerine verimlilikle cevap vermektedir. Sosyal şartlara uygun olarak yapılan üretim firmaya verimlilik ve karlılık getirmektedir" şeklinde kornuştu.

Forumun Adıyaman'a sağlayacağı katkı ve katma değerin önemine değinen Adıyaman Valisi Halil Işık da, "Bir yerel kalkınma modeli olarak tanımlayabileceğimiz kümelenme yaklaşımının bir proje haline dönüştürülerek ilimiz odaklı yürütülmesi, sanayicimizi ve yatırımcıları heyecanlandırmasının yanında, tekstilin Adıyaman ilinde yoğunlaşmasını sağlayarak istihdam sorunumuzun ortadan kalkmasını da temin edecektir. İlimizde düzenlenen 'Adıyaman Tekstil ve Hazır Giyim Forumu'nun bir diğer amacı, sektördeki iş adamlarımızın bölgeye gelmesini ve batıdaki kapital, bilgi birikimi, tecrübe ve teknolojinin yöreye akışını sağlamaktır." dedi. Tekstil ve Konfeksiyon Kümelenme Projesi ve forumun ortak girişimciliğin ve ortaklaşa iş yapma kültür ve iradenin oluşumunu da hızlandıracağını kaydeden Vali Işık, "GAP Bölgesinde tekstil sektörünün gelişim hızına dikkat ettiğimizde, ilimizin dikkat çektiğini, mevcut bir potansiyelin bulunduğunu, 5084 ve 5350 sayılı istihdamın ve yatırımların desteklenmesi ile ilgili teşvik yasalarının yürürlüğe girmesiyle tekstil kümeleme merkezin Adıyaman'da oluşturulmasını gerekli kılmaktadır. Tekstil ve hazır giyim sektöründe kümelemenin bölgesel boyutu ve yöreye sağlayacağı yararlarının büyük olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Bu gibi etkinliklerle Türk iş adamlarının dikkatinin yöreye çekileceğini söyleyen Işık, şöyle dedi; "Girişimciler arası bilgi akışı hızlanacak teknoloji ve sektör haber kaynaklarının daha iyi değerlendirilmesi ve yorumlanması sağlanacak, geleceğin çok önemli ortaklıları ve beraberlikleri temin edilecektir. Tüm iş adamlarının, buluşma, tanışma ve iş alanlarını hazırlama ortamını sağlayacaktır. Adıyaman'da mevcut 161 işletmeden 75'i tekstil sektörüne aittir. Tekstil işletme sayısının yüzde 46, 58 istihdamın ise yüzde 68,79'unu karşılamaktadır. 5084 ve 5350 sayılı yasalar kapsamında yatırımcılara bedelsiz arsa tahsisi yapılmakta, yüzde 50'ye kadar enerji iadesi sağlanmakta ve SSK primleri ile vergi stopajın işveren payının yüzde 100'üne kadar devletçe karşılanmaktadır"

SUN Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Ünlütürk ise, amaçlarının insanların bir şeyler görmesini sağlamak olduğunu belirterek, "Bölgedeki iş adamlarını iş yapmayı ve balık tutmayı öğrettik. Adıyaman'da 3, Şanlıurfa'da 3 ve Mardin'de 3 işletme ile iş ve proje ortaklığı yaptık. Bu çalışmaların ardından Adıyaman'da yaşanan gelişmeleri ve diğer illeri takip ettik ve gördük ki Adıyaman tekstil ve hazır giyim konusunda bölgede en başarılı il. Adıyaman'ın yaptıklarını, ürettiklerini ve büyüme hızını gördük. Bölgede bir cazibe merkezi olmayı da başardı. Adıyaman'da oluşan bu modeli bölgedeki diğer illere de taşımak ve örnek olarak sunmak istiyoruz Bu başarı bizleri çok mutlu etmiştir. 2 aşama ile çalışmaların Adıyaman'da daha hızlı olması sizlere öneride bulunmak istiyorum; Birincisi en kısa zaman verimliliği artırmak ikincisi ise çeşitliliği artırmak. Bir çok konuda sektörel gelişimi sağlamak lazım mesela sadece örme ya da konfeksiyon değil her konuda olmalı. Katma değeri yüksek ve pahalı ürünlere yönelmek lazım. Örneğin bir t-shirt'in maliyeti 4-5 dolar iken bir takım elbisenin sadece dikim maliyeti 15-20 dolardır. Adıyaman'da ve bölgede ucuz işçilik, bilgi ve beceri var. Ben sizlere en kısa zamanda harekete geçmenizi öneriyorum" dedi.

GAP, GAPBKİ, UNDP, ATSO ve Adıyaman Valiliğini katkılarıyla Adıyaman TPAO sosyal tesislerinde düzenlenen "Adıyaman'da Tekstil ve Hazır Giyim Formu"na Vali Halil Işık, AKP Millet Vekillerinden Hüsrev Kutlu, Mahmut Özyol, Şevket Gürsoy, Faruk Ünsal, Mehmet Özyol, KOSGEB Başkan Baş Yardımcısı Mehmet Durmuş, GAPBKİ Başkan Yardımcısı Mustafa Kölmek, TGSD Başkanı Aynur Bektaş, İHKİB Vakfı Başkanı Tamer Müftüoğlu, SUN Tekstil Yön.Krl. Bşk. Şükrü Ünlütürk, TOBB Türkiye Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanyicileri Meclis Başkanı Umut Oran ve SUNSET Mayoları ve Günkar Tekstil Yön. Krl. Bşk. Kemalettin Güneş, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda iş adamı katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious