Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı'ndan Gül'e destek

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı'ndan Gül'e destek.74381
  • Giriş : 09.08.2007 / 08:58:00

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Abdullah Gül'e destek verdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ferit Şahenk, “Sayın Gül, yurtdışında Türkiye’nin imajını son derece iyi temsil etmiş bir isim. Bu işi yapacak her türlü yeteneğe sahip”

Cumhurbaşkanlığı tartışmaları alevlenirken, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’ten Abdullah Gül’e destek geldi. CNN Türk televizyonuna konuşan Şahenk, Gül’ün cumhurbaşkanlığı görevi için uygun olduğuna işaret ederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da verdiği mesajların bu yönde olduğunu söyledi. Şahenk, “Sayın Gül, yurtdışında Türkiye’nin imajını son derece iyi temsil etmiş bir isim. Bu işi yapacak her türlü yeteneğe sahip” diyerek, AKP’nin MHP’nin de oylarıyla seçtirme gücüne sahip olduğunu söyledi. Şahenk, Türkiye’nin önündeki cumhurbaşkanlığı seçimi ve kabineyi en kısa zamanda tamamlayıp hızla koşması gerektiğini söyledi.

Riske dikkat edelim

Ekonomiyle ilgili gelişmeleri de değerlendiren Şahenk, riskli konut piyasasındaki gelişmelerle ilgili olarak şunları söyledi:

“Yurtiçinde cari açık, yurtdışında finans sektörünün sorunları hep gündemde. Avrupa grip olsa hastanelik olurduk eskiden. Artık entegre olmuş durumdayız, onlar grip olduysa biz de grip oluyoruz. Dow Jones kapanışı, Çin’de bir gelişme burada bize de etki ediyor. Mortgage da aynı şekilde. Gereğinden fazla risk alındığına dikkat edilmesi gerekiyor. Gelişmekte olan piyasaların tamamında bu sorunların izleri görünüyor, bu riskten kaçınma ihtimali yok. Burada riskleri en düşük düzeye indirmek için bizlere düşen görevler var.”
Şahenk, devlet ve hükümetin de bu tür dalgalanmalardan kaynaklanan riskleri azaltmak amacıyla yapılması gereken şeyler olduğuna işaret ederek, “Daha büyük şoklardan, daha az etkilenmek için sosyal güvenlik, vergi gibi reformların yapılması, mali disipline daha fazla önem vermesi gerekiyor. Türkiye bu başarıyı gösterirse içeri ve dışarıdaki yatırımcıların risk alma durumları ona göre değerlendirmesi daha kolay görünüyor” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious