Doğuştan hepatitli minik Mualla'nın imdadına amcası yetişti

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi'nde yarın yapılacak bir ameliyatla Mualla Özeren'e (3.5), amcası Ayhan Özeren'in (34) karaciğerinden parça nakledilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kızının doğumdan itibaren Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gördüğünü belirten dört yıllık evli Latife Özeren (24), "Tedaviler olumlu sonuç vermeyince, nakil için Ege Üniversitesi'ne gönderdiler. Beş aylık hamile olduğum için karaciğerimi veremedim. Bunun üzerine amcası nakil için gönüllü oldu. İnşâallah her şey yolunda gider ve kızım sağlığına kavuşur." dedi.

Türkiye'nin en gelişmiş çocuk karaciğer nakli merkezi olduklarını belirten EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı öğretim üyesi ve Çocuk Karaciğer Nakil Programı sorumlusu Prof. Dr. Sema Aydoğdu, merkezlerinde yılda ortalama 15 çocuğa karaciğer nakli yapıldığını anlattı. Kliniklerinde 1997 Mart ayından bu yana çocuklara karaciğer naklettiklerini açıklayan Prof. Dr. Aydoğdu, şu ana kadar 86 çocuğa nakil yapıldığını söyledi. Küçük çocuklara kadavradan uygun organ bulmanın çok güç olması sebebiyle çoğunlukla anne, baba, amca gibi yakın akrabaların tercih edildiğini vurgulayan Aydoğdu, "Nakillerin 52'si canlıdan yapıldı." diye konuştu. Bu tür küçük hastaların mutlaka nakil merkezlerinde yakından izlenmesi gerektiğini belirten Aydoğdu, "Aksi takdirde geç kalınabilir. Minik Mualla'da, neonatal hepatit adını verdiğimiz bebeklik çağı hepatiti oluşmuş. Bebek, annesinden hepatitle doğuyor. Hastalığın sebebi belli değil. Zaman içinde karaciğere hasar vererek yaşamı tehdit etmeye başlıyor. Zamanında teşhis konulup tedavi edilmezse güçleniyor ve tedavinin maliyeti artıyor." dedi.

Nakil, EÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Doç. Dr. Murat Kılıç, Doç. Dr. Murat Zeytunlu ve Plastik Cerrahi'den Prof. Dr. Mehmet Alper başkanlığındaki ekip tarafından yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious