Doğu'ya yeni tümen kuruldu

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

TSK, terörle mücadelenin koordinasyon içinde yürütülmesini sağlamak üzere Doğu ve Güneydoğu’daki birlikleri yeniden yapılandırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın toplam mevcudunun yaklaşık üçte birlik oranının terörle mücadele ve sınır güvenliği için konuşlandırıldığı Doğu ve Güneydoğu’da, askeri birlikler yeniden yapılandırılıyor.

Batı’dan kaydırılanlarla bölgede çok fazla tugay olması nedeniyle ortaya çıkan koordinasyon sorunlarını gidermek amacıyla, terörle mücadelenin en yoğun olduğu Hakkari bölgesinde yeni bir tümen oluşturuldu. Edirne’deki 3. Mekanize Piyade Tümeni lağvedilirken, Yüksekova’da “3’üncü Taktik Tümen” adıyla yeni bir tümen oluşturuldu. Tümen komutanlığına da Tümgeneral Yurdaer Olcan getirildi.

Yüksekova 3’üncü Taktik Tümen Komutanlığı’na Hakkari bölgesinde konuşlandırılan üç tugay bağlandı. Kararın, bölgeye sınır güvenliği ve terörle mücadele için konuşlandırılan birlik sayısının artması ve bu nedenle ortaya çıkan koordinasyon eksikliklerinin giderilmesi amacıyla alındığı bildirildi.

Taktik tümenin sadece tümen komutanı ile karargah personelinden oluşacağı ve bölgedeki birliklerin bağlı olduğu Jandarma Asayiş Kolurdu Komutanlığı ile ara bağlantı noktası görevi yapacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious