Doğu'yla kurulan kardeşlik köprüsünde doktorlar

Doğu'yla kurulan kardeşlik köprüsünde doktorlar.9698
  • Giriş : 19.01.2008 / 08:27:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 04:34:41

Siirt, Kars, Van ve Hakkari'ye gidecek olan gönüllü hekimler, ücretsiz sağlık taraması yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kurban Bayramı'nı Doğu ve Güneydoğu'da geçiren işadamlarından sonra gönüllü doktorlar da bölgeye çıkarma yapmaya hazırlanıyor. 20 kişilik ekipler halinde bölgeye gidecek olan tabipler, ücretsiz sağlık hizmeti sunacak. Şubatta İzmir'den yola çıkacak olan Ege Sağlık Mensupları Derneği, Siirt'te sağlık taraması yapacak. Manisalı hekimler, mart ayında Kars ve Van'a, Konyalı doktorlar ise nisanda Hakkari'ye gidecek. Kafilede, aile doktoru, cerrah, kadın doğumcu, çocuk uzmanı, diş hekimi, ortopedist ve kulak-burun-boğaz hekimleri yer alacak. Bütün giderleri kendi ceplerinden karşılayan doktorlar, köy köy gezip hastaları muayene etmeyi hedefliyor. Belirli periyotlarla ziyaretlerini tekrarlayacak olan sağlıkçılar, bölgeye giyecek, yiyecek ve kırtasiye malzemeleri de götürecek. Hiçbir fedakârlıktan kaçınmadıklarını belirten Ege Sağlık Mensupları Dernek Başkanı Dr. Mustafa Vardar, zor şartlarda görev yapan bölgedeki meslektaşlarına da tıbbî malzeme yardımında bulunacaklarını söyledi.

 

Gönüllü doktorlar şimdi de Doğu'ya gidiyor

Kimse Yok mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'nin öncülüğünde Kurban Bayramı'nı Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile çeşitli ülkelerde geçiren işadamlarından sonra şimdi de doktorlar benzer bir uygulama yapıyor. Türkiye'nin doğusundaki köylere ve Afrika'daki ihtiyaç sahibi bölgelere gitmek için hazırlıklarını tamamlayan doktorlar, sağlık seferberliği başlatacak.

Sağlık Mensupları Derneği (Sameder), Ege Sağlık Derneği ile Manisa Sağlık ve Eğitim Derneği, Doğu'ya gitmek üzere çalışmalar yapıyor. Sağlık Mensupları Derneği, 15 kişilik doktor ve 25 işadamıyla şubat ayının ilk haftasında Siirt'e gidecek. Sağlık ekibi Van ve Kars'ın köylerinde sağlık taraması yapacak. 20'şer kişilik gruplar halinde çalışacak sağlık ekiplerinde çocuk hekimi, aile hekimi, cerrah, kadın doğum uzmanı, diş hekimi, ortopedi ve kulak burun boğaz hekimleri bulunacak. Doğu'daki sağlık taramasının tüm giderlerini doktorlar karşılayacak. Sağlık ekipleri köyleri gezerek hastaları dinleyecek. Dernek üyesi doktorlar, yanlarında giyecek, yiyecek ve çocuklar için kırtasiye malzemesi de götürecek.

Sağlık Mensupları Derneği, önümüzdeki ay Siirt'e gidecek. Yaklaşık 40 kişilik grupta yer alacak doktor ve işadamları bölgede üç gün kalacak. Sağlık Mensupları Derneği yöneticileri, doktorların sağlık taraması yapacağını, işadamlarının da bölge halkını ziyaret edeceğini aktardı.

Manisa Sağlık ve Eğitim Derneği de Afrika'nın en yoksul ülkesi Nijer'e sağlık hizmeti götürecek. Doktorlar, bu çalışmalarını yıllık izinlerini kullanarak gönüllü olarak verecek. Nijer'e üçüncü defa gidecek olan Manisalı doktorlar, sağlık hizmetinin yanı sıra oradaki insanların kalkınması için de çeşitli projelere öncülük ediyor. Tarım alanında sulama yapılabilmesi için kuyu kazan doktorlar, keçi ve çitlembik tohumu dağıtıyor. Manisalılar, Nijer'e konteynırdan seyyar hastane yaptırıyor.

'Ameliyat sayısı azalınca öğle yemeğini yasakladık'

Nijer'e "şefkat eli" götüren Manisa Sağlık ve Eğitim Derneği'ne Kutup Yıldızı Sağlık Gönüllüleri Derneği, Konya Dosteli Derneği, Gümüşsu Vakfı, Utesav Vakfı, Benötesi Derneği, Yeryüzü Doktorları, Manisa Sağlık İl Müdürlüğü ve Manisa Belediyesi destek veriyor. Nijer halkının trajik bir yaşantısı olduğunu söyleyen Manisa Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Fahrettin Er, bu ülkeye giden doktorların yedek elbiselerini bile bırakarak döndüğünü söylüyor. Çok sayıda ameliyat yaptıklarını kaydeden Er şunları anlatıyor: "Öğle yemeği yediğimiz günler, 10 ameliyat eksik yaptık. Meslektaşım Fatih Haskaraca bunu fark etti ve öğle yemeğini yasakladı."

Türkiye'den Afrika'ya şifa eli

Gönüllü doktorların sağlık seferberliği Doğu ve Güneydoğu ile sınırlı değil. Afrika'nın yoksul ülkelerine de şifa elini uzatan hekimler, Tanzanya, Nijer, Senegal, Nijerya ve Somali'deki yoksul insanlara sağlık hizmeti sunuyor. 14 doktor ve 2 hemşireden oluşan ilk ekip, 10 gün içinde Senegal'de 4 bin 370 hastayı muayene etti.

Konya'dan Somali'ye uzanan sağlık köprüsü

Konya'dan ülkenin doğusundaki köylere ve Afrika'daki ihtiyaç sahibi bölgelere giden doktorlar, ücretsiz tedavilere bu yıl da aralıksız devam edecek. Konya Sağlık Mensupları Derneği (Sameder) Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Demir, İHH tarafından organize edilen Mali, Nijer, Burkina Faso, Çad, Sudan, Etiyopya, Somali, Gana, Togo, Benin gibi Sahra kuşağı ülkelerinde bir sene içerisinde 100 bin katarakt ameliyatı yapılmasına doktor göndererek destek verdiklerini belirtiyor. Demir, Nijer'e giden üç kadın göz doktorunun 600 hastayı muayene ederek 165 ameliyat yaptığını söylüyor. Konya Vakıf Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bahattin Adam da deprem sonrasında bir ekibin Pakistan'a gittiğini anlatıyor. Prof. Dr. Adam, şimdi de Sağlık Mensupları Derneği (Sameder) ile birlikte yurtiçinde ve yurtdışında bazı yerlerde ücretsiz sağlık taraması yapacaklarını dile getiriyor. Ekrem Aytaş, Konya

Samsunlu doktorların Senegal çıkarması

Karadeniz'den Senegal'e uzanan sevgi, kardeşlik ve sağlık eli köprüsünün ikincisi nisan ayında gerçekleştirilecek. Sağlıklı Yaşamı Destekleme Derneği (SAYMER), Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Dairesi Başkanlığı (TİKA), Türkiye ve Senegal büyükelçileri işbirliğiyle ilkini geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği sağlık taramasının ikincisi için hazırlıklarını sürdürüyor. SAYMER Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ali Osman Katrancı, geçen yıl 14 doktor ve 2 hemşireyle Senegal'e gittiklerini anlatıyor. Katrancı, 10 günde 4 bin 370 hastayı muayene ettiklerini belirtirken, "Bu süre içinde 80 diş çekimi, 120 diş dolgusu, 50 küçük cerrahi müdahale gerçekleştirdik. Sağlık ekibimiz izinlerini bu iş için kullandı." dedi. Katrancı, sağlık ekibinin Senegal'e 2,5 ton ilaç götürdüğünü sözlerine ekledi. Fahri Öztoprak, Samsun

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious