Doktor, botoksun zararlarını gizlerse...

Doktor, botoksun zararlarını gizlerse....10296
  • Giriş : 22.01.2009 / 08:30:00

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, burun kenarındaki kırışıklıkları gidermek için botoks yaptıran hastanın yüzünde oluşan şekil bozuklukları konusunda hastasını aydınlatmayan doktoru tazminata çarptırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emsal teşkil eden bu kararla doktorlar, yazılı bir belge ile hastalarına tedavinin yarar ve zararlarını anlatıp imzalatmak zorunda kalacak.

Söz konusu dava, 1999 yılı Haziran ayında botoks yaptırmak amacıyla estetik kliniğine başvuran bir kadın hasta tarafından açıldı. Davalı doktor, hastanın yüzüne botoks enjekte etti. İşlem sonrası hastanın yüzünde kalıcı yumru kütleler, çöküntü ve morluklar meydana geldi. Güzelleşmek için botoks yaptıran hasta, cerrahi müdahale ile dahi iyileşme şansı olmadığını öğrenince doktor ve klinik aleyhine 200 bin TL tazminat talebinde bulundu. Yapılan işte kusur bulmayan mahkeme, davanın reddine karar verdi. Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Hekimin ortaya çıkabilecek sorunlara ilişkin hastasına bilgi vermediğine hükmetti. Daire, kararında şu görüşleri dile getirdi: "Hastanın aydınlatılmış, hakkında ayrıntılı ve gerekçeli bilirkişi raporu tanzim edilmesi gerekirken, eksik inceleme ve araştırma sonucu yazılı şekilde hüküm tesis edilmiştir. Bu yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*