Doktor, çocuğumuz olmuyor!

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Türkiye'de evli çiftlerin yüzde 15'inde görülen çocuk sahibi olamama sorununda, sadece erkeğe bağlı faktörlerin yüzde 20 olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bursa Zübeydehanım Doğumevi Başekim Yadımcısı Özer Kutlu, yaklaşık yüzde 40 vakada da, erkekteki sorun çiftin çocuğunun olmamasına katkıda bulunduğunu kaydetti.
Çocuk sahibi olmakta zorluk yaşayan çiftlerin yüzde 50-60'ında, erkekteki bir sorunun kısmen de olsa sebepler arasında yer aldığını vurgulayan Dr. Kutlu, erkekte kısırlıkla ilgili sorunların, çok büyük bir çoğunlukla yapılan sperm tahlilinden anlaşılabildiğini ancak bazen özel tetkik gerektiğini dile getirdi.

Erkekte kısırlığın çok çeşitli sebeplerden ortaya çıkabileceğini belirten Kutlu, sebeplerle ilgili olarak şunları söyledi: "Hormonal nedenler, genetik-ailevi nedenler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar, geçirilmiş ameliyatlar, doğumsal anormallikler, çevresel, kimyasal etkenler vb. en sık görülen ve mikrocerrahi ile olumlu sonuç alınabilen bir neden de yumurtalık damarlarında varisleşme yani varikoseldir. Eroin morfin gibi maddelerin kullanımı ve vücut geliştirme çalışan insanların doping için aldıkları maddeler, çocuk olmasını engelleyebilir ve zorlaştırıcı etkilerde bulunabilir. Bu tip ilaçlar kasları kuvvetlendirmek adına vücudun normal hormonal düzenini bozar, dışarıdan bol miktarda vücuda alınması sonucu bunların vücutta üreten hücreler ve sistemler zayıflayarak devre dışı kalabilir. Aşırı sıcak ortamda olanlar ve petro-kimya türü kimyasalların dumanı ile iç içe olanlar kısırlık tehlikesi ile karşı karşıya kalırlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious