'Doktor Civanım' yargılanıyor

'Doktor Civanım' yargılanıyor.6894
  • Giriş : 13.03.2008 / 16:04:00

Düzenlediği sahte diplomayla yaklaşık 10 yıl boyunca devlet memuru olarak doktorluk yaptığı iddia edilen Zekiye Bahar Karasu'nun 5 yıl 1 aydan 12 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, tutuklu sanık Karasu ve avukatı Andaç Şükrü Zaloğlu ile müşteki sıfatındaki Sağlık Bakanlığı adına Bakanlık Personel Genel Müdürlüğü İhtisas Şube Müdürü Hamza Uğur katıldı.

Sanık Karasu, mahkemedeki savunmasında ailesinin iyi bir eğitim görmesini çok istediğini bildirdi. Ancak liseyi bitiremediğini ifade eden Karasu, ''Liseyi bitiremediğimi ailemden sakladım ve bunları iyi bir eğitim görmemi isteyen ailemi üzmemek için yaptım'' dedi.

Önce liseye, ardından da Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine gidiyormuş gibi evden çıkarak, kütüphanelere ve alışveriş merkezlerine gittiğini anlatan Karasu, yıllar sonra kendi kendine sahte diploma hazırladığını belirtti.Diplomanın fotokopisini notere onaylattığını, onaylı fotokopiyi daha sonra doktor olarak atanmak için Sağlık Bakanlığına verdiğini anlatan Karasu, ilk olarak Gaziantep'in Nurdağı ilçesi Şatırhöyük beldesindeki sağlık ocağına atandığını bildirdi. Burada tek ''doktor'' olarak 5 yıl ''görev yaptığını'' söyleyen Karasu, tayin talebinin ardından Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu sağlık ocağında görevlendirildiğini anlattı. Bu görev yerinde 5 ''doktorun'' olduğunu bildiren Karasu, ''sahte doktorluk yaptığı her iki yerde de kimsenin kendisinden şüphelenmediğini'' söyledi.

-''HARİCİ OTOPSİYE DE KATILDIM''-

''Doktor'' olduktan sonra tıp kitapları okumaya başladığını, diğer doktorlar ve sağlık personeli ile ilaç firmalarının temsilcilerinden çeşitli bilgiler aldığını anlatan Karasu, ''Bakamayacağım hastalar olduğu zaman sevk ediyordum. Görev yaparken harici otopsiye de katıldım. Böylece yaklaşık 10 yıl çalıştım. Son olarak bin 800 YTL maaş alıyordum'' dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın bir gün kendisine posta yoluyla ulaşarak, diplomasının aslını bizzat vermesini istediklerini bildiren Karasu, bunun üzerine Ankara'ya geldiğini söyledi. Bakanlığa geldiğinde durumun anlaşıldığını ifade eden Karasu, ''Diplomanın sahte olduğunu hemen kabul ettim. Hiçbir itirazda bulunmadım. Tüm yaptıklarımdan ötürü çok pişmanım. Keşke olmasaydı'' diye konuştu.

Sanık avukatı Zaloğlu da müvekkilinin her şeye ''bir oyun'' olarak başladığını savundu. Karasu tarafından hazırlanan ''diplomanın ikna kabiliyeti olmadığını'' öne süren Zaloğlu, ilkokul 3. sınıfa giden bir kızı olan müvekkilinin tahliye edilmesini istedi.

-TEŞEKKÜR BELGESİ-

Avukat Zaloğlu, ''müvekkili için görev yaptığı yerlerdeki sağlık yetkililerince verilen teşekkür belgesini'' de mahkemeye sundu.

Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü İhtisas Şube Müdürü Uğur ise olayın nasıl anlaşıldığına ilişkin beyanda bulundu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Bahattin Özbaş, ''Sağlık Bakanlığı bu kadar lakayıt mı? Bir de takdirname vermişler. Belki bunun gibi başkaları da vardır. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?'' diye çıkıştı.

Cumhuriyet Savcısı Şükrü Cüneyt Hamdovalı, sanığın tutukluluk halinin devamını talep etti.

Mahkeme Başkanı Özbaş, verilen aranın ardından, İzmir 17. Noterliğinden diplomanın onaylanmasına ilişkin belgelerin istenmesine, belgeler geldikten sonra gerekirse suç duyurusunda bulunulmasına ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildiğini belirterek, duruşmanın ertelendiğini açıkladı.

İddianamede, sanık Karasu'nun Türk Ceza Kanunu'nun ''kamu kurum ve kuruluşlarının zararına nitelikli dolandırıcılık'' ve ''resmi belgede sahtecilik'' suçlarını düzenleyen 158/e ve 204/1. maddeleri ile Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun 25. maddesi uyarınca 5 yıl 1 aydan 12 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious