Doktor doktor civanım...!

  • Giriş : 07.02.2006 / 00:00:00

Manisa'da Mehmet Taşkın isimli hasta, reçetesindeki ilaçla onu yazan doktorun ihtisası talimatnameye göre uymadığı için ilacını alamamış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Üroloji hekimi, tedavim için bana bir tablet yazmış. Eczaneye gittiğimde, o ilacı sadece nöroloji ve psikiyatri uzmanı yazarsa SSK'nın ödeme yapacağıını söylediler. Tekrar hastaneye gidip reçeteyi değiştirtmek zorunda kaldım."
Buna benzer şikayetler, Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan ve ilaçları reçeteleme kurallarını içeren Bütçe Uygulama Talimatı'yla gündeme geldi.

Pratisyen hekimlere ilaç yazma kısıtlaması getiren talimatname, hastalarla eczacıları zor durumda bırakıyor. Özellikle uzman hekim eksikliğinin had safhada olduğu ilçelerde pratisyen hekimler istediği ilacı yazamıyor. Bu yüzden hastalar, uzman hekime ilaç yazdırmak için saatlerce yol katetmek zorunda kalıyor.

20 Aralık 2005'te yayınlanan yeni talimatnamenin amacı SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve konsolide bütçeye tâbi çalışanlara ilaç verilmesini standarda bağlamak.

Bütün sosyal güvenlik kurumlarını kapsayan tek talimatnamenin eczacıları rahatlatması bekleniyor. Daha önceki talimatnamede sık sık değişiklikler yapıldığından eczacılar nasıl işlem yapacağını şaşırıyordu. Bir yılda 18 defa değişen talimatname, hastalara izah edilemiyordu. Yeni talimatname ise akılcı ve bilimsel ilaç kullanımının sağlanması için bazı ilaç gruplarına uzman doktor şartı getirilmesi açısından doğru bir uygulama olarak değerlendiriliyor ancak Türkiye şartlarında çoğu ilçede, hattâ doğudaki bazı illerde her branşın uzmanının olmaması hastaları sıkıntıya sokuyor.

İlaçları reçeteleme kurallarını oluşturan Bütçe Uygulama Talimatı 19 maddeden oluşuyor. Talimatnamede ayrıca hasta katılım payından muaf ilaçlar, ayakta tedavide rapor kapsamındaki ilaçlar ve sistemik antimikrobik ilaçları reçeteleme listelerini kapsıyor.

Manisa Eczacılar Odası Başkanı Özgür Özel, bu sıkıntının aşılması için uzman bulunmayan yerlerde yakın dal uzmanları, o da yoksa pratisyen hekimlerin acil vakalarda bir defaya mahsus olmak üzere reçete düzenleyebilmesi gerektiğini söylüyor.

Yeni talimatnamedeki akılcı ilaç kullanımına ilişkin kısıtlamaları olumlu karşıladıklarını belirten Özel, tasarruf amacıyla uzman hekimlere kısıtlama getirilmesine ise karşı olduklarını söylüyor.

Özel, Türk Tabipler Birliği ve Türk Eczacılar Birliği'nin birlikte yıllardır savunduğu akılcı ilaç kullanımına ilişkin kısıtlamaların spesifik hastalık gruplarına ilişkin olduğunu vurguluyor. Daha önce böyle bir kısıtlama olmadığı için problem yaşanmadığını anlatan Özgür Özel, özellikle ilçelerde her dalın uzmanı olmamasının hastaları başka ilçe ve merkeze gitmeye mecbur bıraktığını belirtiyor.

Her değişimin sancılı olduğunu dile getiren Özel, "Protokolün tek tip hale getirilmesi, halkımızın eşit sağlık hizmeti alması açısından önemli. 2005 yılında 18 defa değişen talimatname sebebiyle eczacılar oldukça zor günler geçirdi. Yeni talimatname, kurumlar arasındaki farklı uygulamaları giderdiği için deönemli bir adım." diyor.

Manisa Tabipler Odası Genel Sekreteri Bedri Bilge ise sağlık alanındaki problemleri dile getirmek için Türk Tabipler odaları olarak TBMM'ye gittiklerini söylüyor.

Bütçe Uygulama Talimatnamesi yüzünden yaşanan sıkıntıları milletvekillerine ilettiklerini dile getiren Bilge, Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan talimatnamenin ekonomik kısıtlamalar içerdiğini vurguluyor. Bilge, "Sağlık hizmetlerinde ekonomik kısıtlama olmaz. Hattâ bu konuda sağlığa genel bütçe desteği sağlanmalı. Hastalar ilaca kolayca ulaşmalı." şeklinde konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious