Doktor olmadan dolandırıcı oldu

  • Giriş : 23.03.2006 / 00:00:00

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Fatih Kasapoğlu’nun kanser olan anneannesinin adına bir eczacı kalfasıyla birlikte sahte reçete düzenleyerek Bağ-Kur’u toplam 1 milyon 244 bin 724 YTL zarara uğrattığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlaçları sürekli bu eczaneden alan Kasapoğlu ve Çalışır kısa sürede çok yakın iki arkadaş oldu.

Kasapoğlu, Erkul Çalışır ile birlikte hasta olan anneannesinin karnesinin üzerinden 21 reçeteye pahalı kanser ilaçlarını ekledi. İşi iyice büyüten Kasapoğlu ve Çalışır, Gaziosmanpaşa’da Merkez Eczanesi’nde kalfalık yapan Faruk Cebeci ile de işbirliği yaparak aynı yöntemle hazırladıkları 133 reçeteyle Bağ-Kur’a toplam 1 milyon 244 bin 724 YTL’lik fatura çıkardılar.

SAHTE REÇETE DÜZENLEDİ

Olay, Bağ-Kur Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın Merkez ve Fulya Eczanesi tarafından kuruma verilen toplam 133 adet reçetenin sahte olduğunun anlaşılmasıyla ortaya çıktı. Yapılan araştırmayla adı geçen üç kişinin pahalı olan kanser ilaçlarının yazılı olduğu sahte ve ekleme yapılmış reçetelerle kurumu dolandırdıkları tespit edildi. Bu arada Tuzla’ya taşınan Çalışır’ın burada da dolandırıcılığa devam ettiği ortaya çıktı. Erkul Çalışır, 1 Ocak 2006’da tutuklanarak cezaevine konuldu. Diğer iki sanık ise savcılık tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Şişli Cumhuriyet Savcılığı, Cebeci hakkındaki dosyayı yetkisizlik kararı ile Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdi. Erkul Çalışır ve Fatih Kasapoğlu hakkında ise ‘nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘resmi evrakta sahtecilik’ suçlamalarıyla 15’er yıl hapis istemiyle dava açıldı. Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanılacak.

PARAYI PAYLAŞMIŞLAR

BAĞ-KUR müfettişlerinin olayı ortaya çıkarması üzerine suçunu itiraf eden Kasapoğlu, gözaltına alındı ve Çalışır’ın baskısıyla suçu işlediğini söyledi. Kasapoğlu, 19 reçeteyi de bizzat kendisinin sahte olarak düzenlediğini itiraf etti. Müfettişlerin incelemesi sonucu Fatih Kasapoğlu’nun Erkul Çalışlar ile birlikte toplam 40 reçete ile Bağ-Kur’dan 540 bin 309 YTL aldığı ve bu parayı aralarında paylaştıkları tespit edildi. Bu arada, Erkul’un Merkez Eczanesi’nde çalışan eczacı kalfası Faruk Cebeci ile Bağ-Kur’lı 15 kanser hastası adına 969 bin 415 YTL tutarında 93 sahte reçete hazırladıkları ve 704 bin 415 YTL’yi kurumdan tahsil ettikleri belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious