Doktor raporu ile tecrit bitiyor

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

DOĞUM öncesi annesine verilen kan nedeniyle Hepatit B taşıyıcısı olan 10 yaşındaki Birgül okula alınmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaşıtlarından tecrit edilen küçük kıza evinde bir öğretmen ders vermeye başladı. Okul müdürünün ’veliler tepki gösterir’ diyerek okula almadığı Birgül’ün dramını manşetlere taşınınca yetkililer harekete geçti.

Gaziosmanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hacıoğlu’nun talimatıyla, Lütfiye Nuri Banat Devlet Hastanesi’ne gönderilen küçük Birgül’ün muayenesi ve tetkikleri yapıldı. Dr. Bilge Kutluhan Aksu’nun hazırladığı raporda ’Hepatit B sessiz taşıyıcısı (Hiçbir belirtisi olmayan) olduğu belirlenmiştir. Karaciğer fonkisiyon testleri normaldir. Toplu yaşamdan okul, ev, eğlence gibi yerlerde tecritini gerektirecek bir hastalığı yoktur’ denildi.

İPLE ÇEKİYOR

Rapor ilçe Milli Eğitim’e göndirildi. Milli Eğitim Şube Müdürü Şeref Koç, raporun henüz ellerine geçmediğini söyleyerek şu açıklamayı yaptı: ’Rapor doğrultusunda hareket edeceğiz. ’okula gitmesinde sakınca yoktur’ denilirse, başlayacak. Ancak son durum pazartesi günü belli olacak. Eğitime 3 sene geç başladığı için evde eğitim verip üçüncü sınıfa geçirecektik.’ İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, ’Bulaşıcı hastalığı olan bir çocuğun diğer çocuklara hastalığı bulaştırmaması için önlem aldık. Raporu hastalığının bulaşıcı olduğunu gösteriyor’ demişti.

RÜYALARIM GERÇEK OLDU

YAŞADIĞI onca şeyden sonra arkadaşları ile aynı sıraları paylaşacağı günü iple çeken küçük Birgül, çok heyecanlı. önlüğünü evin duvarına asan küçük kız ’O kadar heyecanlıyım ki geceleri uyuyamıyorum. Herşey sanki bir rüya. Ama duvarda asılı duran mavi önlüğümü görünce tüm olanların gerçek olduğunu anlıyorum. Okul rüyalarımı süslüyordu. Benim de arkadaşlarım olacak’ diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious