Doktor sayısı mutlaka artırılmalı

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de doktor açığını gidermede YÖK'e görev düştüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Akdağ, "Bunu her fırsatta dile getiriyorum. Türkiye'de doktor sayısını artırmamız gerekiyor. Ve bu görev de hükümetimizin bildiği gibi Yüksek Öğrenim Kurumu'na (YÖK) düşmektedir. Üniversitelerimiz öğrenci sayılarını artırarak Türkiye'de mutlaka doktor sayısını artırmalıyız" dedi.
Sağlık tesislerini incelemek üzere Zonguldak'a iki günlük ziyaret programı gerçekleştiren Bakan Akdağ, ilk olarak Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen'i makamında ziyaret etti. Vali Erkmen'den il hakkında bilgi alan Akdağ, hükümetin sağlık politikasını anlattı. Sağlıkta dönüşüm ile hastanelerde rehin kalma döneminin tarih olduğunu anımsatan Sağlık Bakanı Akdağ, "Sağlık alanında dönüşüm programı uyguluyoruz. İnsanı öncelikle meselemizin odağına koyuyoruz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın diyen bir mirasın takipçileri olarak bu programı yürütüyoruz. Ve 4 yıllık süreçte gerçekten sağlığın çehresi değişti. Biliyorsunuz insanlarımızın hastanelerde rehin kaldığı, bebeklerimizin hastane morglarında rehin tutulduğu, hastane acillerinden insanların geri çevrildiği, ambulansa hasta koyarken bile sizden para istendiği o sistemleşmiş çarpık yapıyı dönüştürüyoruz, değiştiriyoruz." diye konuştu.

Zonguldak valiliği çıkışında bir mahalle muhtarı Bakan Akdağ'dan yardım istedi. Bakan Akdağ, mahallelerine baz istasyonu kurulduğundan dolayı psikolojilerinin ve sağlıklarının bozulduğunu dile getiren Karaelmas mahallesi muhtarına, "Sağlık bakanı da, sen de hepimiz hukuka tabiyiz." diye cevap verdi.

Bakan Akdağ, daha sonra Zonguldak Belediye Başkan Vekili İsmail Toptan'ı makamında ziyaret etti. Tarım ürünlerinin sulamasında temizliğin önemine dikkat çeken Akdağ, şunları söyledi: "Görevi devraldığımızda yılda tifo ve dizanteri geçiren hasta sayısı 52 bin civarındaydı. Bu sayı 2006'da 9 binlere indi. Bunu yeterli bulmuyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl içinde nasıl ki bir sıtmada bunu başardıysak tifo ve dizanteri gibi sudan hastalıklarda da rakamları iyice alta çekerek vatandaşımızı bu hastalıklardan kurtaracağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious