'Doktor yılanlar' iş başında!

'Doktor yılanlar' iş başında!.6758
  • Giriş : 03.06.2008 / 00:23:00
  • Güncelleme : 02.06.2008 / 23:48:26

Bayburt'a 33 kilometre uzaklıktaki Kırkpınar Köyü, her yıl 'doktor yılanların' ortaya çıkmasıyla hastaların akınına uğruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yılancık, sedef, behçet, romatizma ve eklem ağrılarını tedavi ettiğine inanılan yılanlar, sadece Mayıs ve Haziran ayları arasında çıkıyor ve bir aylık sürenin sonunda ortadan kayboluyor. Türkiye'nin dört bir yanından gelen hastalar, yılanları hastalıklı bölgenin üzerine koyarak tedavi olmayı beklerken, köylüler hastalara yardımcı oluyor.

Yılanlarla yapılan tedavinin yüzyıllardır sürdüğünü belirten Zülfiye Batmaz (62) ve Mürvet Çelikkanat (47), "Yılanların çıkış hikayesini bilemiyoruz. Yılanlar sayesinde insanlar baş, boyun, diz ağrılarına, sinüzit, yılancık ve egzama hastalıklarına şifa buluyor. Mayıs ayında ortaya çıkan yılanlar Haziran ayında kaybolur. Türkiye'nin her yerinden ve yurt dışından tedavi olmak için gelen kişiler var" dediler.

Baş ağrısına şifa bulmak için Bayburt'tan Kırkpınar Köyü'ne gelen Sinan Çelik (14), "Başım aşırı derecede ağrıyordu. İki yıldır buraya geliyorum. Yılanlı tedaviden sonra başımdaki ayrılar hafifledi" dedi.

Ayağındaki ağrıları gidermek için geldiğini belirten Metin Yıldız (20) ise, "Yılanlarla tedavi olmaya ilk gelişim. Dostlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Arkadaşlarımdan şifa bulanlar var. Denemekte fayda var" diye konuştu.

Yıllardır ayaklarındaki ağrılardan kurtulamadığını söyleyen Zeki Pelit (72) de, "Yıllardır ayaklarımda kaşıntı ve Ağrı var. Tedavi olmak için buraya geldim" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious