Doktorlar iş bırakma eylemi yapıyor

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Hükümetin uygulamalarına karşı çıkan doktorlar, Türk Tabipler Birliği öncülüğünde bugün iş bırakma eylemi yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın ''eyleme katılacaklar hakkında adli ve idari soruşturma açılacağı'' açıklaması eyleme katılımı düşürdü.

Hükümetin sağlık politikalarını eleştiren ve özlük haklarının artırılmasını isteyen sağlık çalışanları, acil servisler ile çocuklar, hamileler, diyaliz hastaları, kanser hastaları ve yatarak tedavi görenler dışında hizmet vermeme kararı almıştı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, dün CNN TÜRK yayınında yaptığı açıklamada, eylemlere katılanlar hakkında idari soruşturma açılacağını söyledi.

Akdağ'ın bu açıklamasının ardından, eyleme katılımın beklenenin altında olduğu görülüyor.

İstanbul:
Sabah saatlerinde, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan basın açıklamasında, hükümetin sağlık politikaları eleştirildi.

Doktorlar, hastanelere gelenlere de broşür dağıtarak sorunlarını ve hükümetin sağlık politikalarını eleştirdikleri noktaları aktardı.

Öğle saatlerinde, tüm hastanelerden gelen sağlık çalışanları Galatasaray Lisesi önünde buluşup Taksim meydanına doğru yürüyüşe geçti. Taksim anıtında "14 Mart Bildirgesi" okunacak.

Eyleme, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Dev Sağlık-İş ve KESK üyeleri de destek veriyor.

Ankara:
Türk Tabipleri Birliği'nin ''G(ö)revdeyiz'' eylemi kapsamında iş bırakarak Numune Hastanesi bahçesinde toplanan sağlık çalışanları, Sağlık Bakanlığı'na doğru yürüyüşe geçti. Yanlarında getirdikleri pankartları açan ve çeşitli sloganlar atan sağlık çalışanları, vatandaşları bilgilendirmek amacıyla broşür dağıttı.

CHP Ordu Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonü Üyesi Sami Tandoğdu ve KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul da eyleme destek vermek amacıyla Numune Hastanesi'ne geldi.

Vatandaşların bir kısmının sağlık çalışanlarına destek verdiği gözlenirken, bir kısmı da eyleme tepki gösterdi.

Bir vatandaş, beş aylık ameliyatlı çocuğunu hastaneye getirdiğini, ancak hastane bahçesindeki kalabalık nedeniyle içeriye giremediğini belirterek, ''Belki bu çocuk da büyüyünce doktor olacak. Niye hastane bahçesinde eylem yapıyorsunuz? Eyleme destek veriyorum, ama yolun kapanması bizim işimizi aksatıyor'' dedi.

TTB Bakan'a tepkili

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Odabaşı, eylemlerinin, sağlık politikalarıyla ilgili gündem yarattığını, hangi gerekçelerle yapıldığının da vatandaş tarafından algılandığını dile getirdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, eyleme katılanlar hakkında yasal işlem yapılacağına ilişkin açıklamasına yönelik olarak, tüm hukuki sorumluluğun, çağrıyı yapan heyet olarak kendilerine ait olduğunu söyleyen Odabaşı, ''Bugün halkımıza rağmen değil, onlarla birlikte, 'paran kadar sağlık' anlayışını dillendiriyoruz. Bu anlamda tehdit, kabul edilebilir bir yaklaşım değil'' dedi.

Sağlıkçılar ne istiyor?

Sağlık çalışanları başta hekim sayısının yetersizliği olmak üzere birçok soruna çözüm istiyor. Sağlık çalışanları;

* Aynı düzeyde çalışanlar arasındaki ücret farklılığının giderilmesi
* Çalışma sürelerinin en azından diğer kamu personelinin çalışma saatleri ile eşit hale getirilmesi
* Sağlık personelinin bölgeler arasında dengeli dağılımının sağlanması
* Özel hizmet tazminatından yararlanılması
* Yıllık izin süresinin artırılması
* İş riski zammının artırılması

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious