Doktorlar öğrencileri uyarıyor: Fırsatçılara inanmayın!

Doktorlar öğrencileri uyarıyor: Fırsatçılara inanmayın!.16137
  • Giriş : 12.06.2008 / 08:28:00

Başkent siyasî tartışmalarla çalkalanırken, halkın gündeminde çocuklarının geleceği var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu hafta sonu 1.7 milyon genç ÖSS'ye girecek. Ardından SBS var. Bir hafta sonra düzenlenecek Seviye Belirleme Sınavı'na ilköğretim 6. ve 7. sınıf öğrencileri iştirak edecek. Memur olmak isteyenlerin ter dökeceği KPSS ise temmuz ayında. Anne-babalar, strese giren çocuklarını rahatlatmak için yoğun gayret gösterirken, bu durumu fırsat bilen bazı firmalar yeni ürünler geliştirdi. Sınava özel soğutucu bantlar, süt proteininden yapılmış stres azaltıcı haplar ve ÖSS kalemleri, piyasada hızla yayılıyor. Firmalar, "Öğrencilerin sınavını kolaylaştırıyoruz.'' iddiasında bulunuyor. "Çocuğum için her türlü fedâkarlığı yaptım, bunu da alayım, eksiği kalmasın." düşüncesiyle hareket eden aileler de ürünleri satın alıyor. Ancak psikologlar, 'başarı' vaat eden haplara mesafeli yaklaşıyor. Dr. Mustafa Güveli, "Son dakikada bilinçsizce kullanılan haplar fayda değil zarar verir." uyarısında bulunuyor. Ailelerin sınav ekonomisine boyun eğmemesini isteyen psikolog Orhan Keskin de, çeşitli zorlamalarla günlük hayatını bozmanın ters sonuçlar doğurabileceğini kaydediyor.

Sınav ekonomisinde dikkat çeken ilk ürün soğutucu bantlar. İmtihanların sıcak havalara denk geldiğine dikkat çeken İnterday Kurumsal Satış Direktörü Burç Uluç, 'Stop Fever' ismini verdikleri 'bireysel klima'ları satışa sunduklarını anlatıyor. Baş ve boyuna yapıştırılan bant şeklindeki üründe yoğunlaştırılmış su bulunuyor. Yapıştırıldığı bölgede 8 saat serinlik etkisi yapıyor. Uluç, "Bu ürün sıcaklarda aşırı su içmenin oluşturabileceği sorunlardan da öğrenciyi kurtarıyor.'' şeklinde konuşuyor. Eczanelerde satılan ürüne rağbetin çok olduğunu belirten Uluç, "Bu yolla sınav stresi yaşayan gençlere yardım ediyoruz." görüşünü savunuyor.

Özellikle ÖSS'ye yönelik hazırlanan diğer bir ürün de süt proteininden yapılan 'Lactease' adlı hap. Stresi azalttığı iddia edilen ürünün öğrencilerin sınava sakin girmesini sağladığı ileri sürülüyor. Firma yetkilileri, hapın iki hafta düzenli kullanıldıktan sonra etkisini göstermeye başladığını kaydediyor.

Fayda yerine zarar verir

Pazar günü yapılacak ÖSS'ye 1,7 milyon öğrenci girecek. Öğrencileri rahatlatmak için aileler yoğun gayret gösterirken, firmalar da fırsatı kaçırmıyor. Sınava özel üretilen soğutucu bantlar, süt proteininden yapılmış stres azaltıcı haplar, sınav kalemleri bu döneme has ürünler olarak dikkat çekiyor. Ancak psikologlar, "Son dakikada, bilinçsizce kullanılan haplar fayda değil zarar verir." uyarısında bulunuyor.

Psikiyatri uzmanı Dr. Mustafa Güveli, "Bizim tavsiyemiz, hiç bilinmeyen bir ürünün sınav sabahı alınmaması yönünde. Çünkü kişinin metobolizması buna nasıl tepki vereceğini bilemiyoruz. Öğrenci sınava 'rahat giriyorum' derken, büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya kalabilir." diyor. Firmaların bu dönemde ürünleri piyasaya sürmesini ekonomik çıkar olarak gören Psikolog Orhan Keskin'e göre, aileler çocukları için bu dönemde bir mecburiyete sokuluyor. Ailelerin psikolojisini, "Çocuğuma bütün bir yıl her türlü fedakârlığı yaptım. Bunu da yapmalıyım. Sınav öncesi eksiği bulunmasın." şeklinde açıklayan Keskin, bunun yanlış olduğu düşüncesinde. Keskin, ailelere büyük görev düştüğünü ve çocuklarını bu konuda çok fazla zorlamamalarını tavsiye ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious