Doktorlar oturduğu yerden para kazanacak

Doktorlar oturduğu yerden para kazanacak.9915
  • Giriş : 30.09.2007 / 12:35:00

Sağlık hizmetlerinde 'tele tıp' projesini hayata geçiren Sağlık Bakanlığı, bir yeniliğe daha imza atıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Taşradaki hastaların röntgen ve tahlillerini büyük şehirlerdeki profesörlere inceleten bakanlık, evden muayene raporu yazmanın önünü açıyor. Uzman doktorlar, özel şifreler sayesinde hastaların teşhis, tedavi, röntgen bilgi ve görüntülerini internet bağlantılı bütün bilgisayarlardan görebilecek. Zaman ve işgücü tasarrufunu hedefleyen projede görev alacak hekimlere ek performans ücretleri verilecek ve gelirleri yükselecek.

Türkiye'deki tedavi hizmetlerini kökten değiştiren 'tele tıp' projesi her geçen gün genişliyor. Amerikalı şirket General Electric'in 4 milyon 493 bin YTL ödeyerek üstlendiği çalışma çerçevesinde 14 hastane arasında bilgi alışverişi aralık ayı sonunda başlıyor. 9 gönderici 5 alıcı hastanenin bilgi envanteri çıkarıldı. Sağlık kuruluşlarının yazılım, donanım ve cihaz ihtiyaçları üstlenici firma tarafından alındı. Filmleri elektronik ortama dönüştüren cihazlar bu aydan itibaren hastanelere kurulacak. 14 hastane yıl sonunda tele tıp uygulamasına uygun hale gelecek. Böylece küçük şehirlerdeki hastalar bir tomografi veya tetkiki inceletmek için kilometrelerce yol kat etmeyecek.

2008'den itibaren Türkiye geneline yaygınlaştırılması planlanan projenin ikinci safhası ise en çok doktorları sevindirecek. Tele tıp uygulamasında yer alacak radyoloji ve patoloji uzmanları özel şifrelerle evden dahi hastanın röntgenini inceleyebilecek. Uygulanacak tedavi konusunda rapor hazırlanıp Sağlık Bakanlığı'ndaki Tele Tıp Veri Merkezi'ne gönderebilecek. Buradaki arşiv ve görüntüleme birimi hastaya ait tedavi bilgilerini gönderici hastaneye iletecek. Uzman hekimler yaptıkları bütün bu inceleme ve değerlendirme işlemleri sonucunda ek performans puanları alacak. Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile yapılan anlaşma sonucu tele tıp projesinde görev alacak doktorlar performans ücretleri alacak, gelirleri yükselecek. Sağlık Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Nihat Akpınar, tele tıbbın Afyonkarahisar, Eskişehir ve Van başta olmak üzere Türkiye geneline yaygınlaştırılacağını söyledi. Nihat Akpınar, devrim niteliğindeki çalışmanın aynı şehir içinde ilk olarak Van Devlet Hastanesi ile Van Bahçesaray Devlet Hastanesi arasında hayata geçeceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious