Doktorlara kalp krizi kursu

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Kalp krizi kursunu başarıyla tamamlayan 126 hekime sertifika verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Acil Hekimliği Erişkin İleri Yaşam Desteği Sertifika Programı"nda başarılı olan 126 hekime Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastenesi'nde düzenlenen törenle sertifikaları verildi.
Kalp krizi geçiren insanlardaki ölümlerin ilk 1 saat içinde olduğunu belirten 112 Acil Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Koşargelir, "Son günlerde spor yapan insanlarda yaşanan kalp krizleri, doğumsal kalp rahatsızlığı ve uzun süreli spor yapanların kaybettikleri sıvıyı tedarik etmemesinden kaynaklanıyor. Programda hekimlerimiz bu durumlarda normal ve anormal atımların nasıl çalıştığını öğrendiler." şeklinde konuştu. Eğitime katılan hekimlerin Acil Tıp Uzmanı, Acil Tıp Asistanı ve 112 Acil Pratisyen Hekimi olduğuna değinen Koşargelir, programda İstanbul ve 20 farklı ilden hekimlerin olduğunu söyledi.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Mehmet Bakar da, ilk yardım kurslarının müfredatının daha da zorlaştırılmasını isteyerek, "Sayın bakanımızdan bunu isteyeceğiz" dedi.

Konuşmasının ardından sertifika almaya hak kazanan hekimlerin sertifikalarını takdim eden Bakar, "Bu programı tüm Türkiye'deki hekimlere vermek istiyoruz." diye konuştu.

Sertifikasını İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar'ın elinden alan Şişli Etfal Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mustafa Özkök, programın çok faydalı geçtiğini ifade ederek, "Bu programa çeşitli illerden akademisyenler ve hekimler katıldı. Herkes bildiğini birbiriyle paylaştı. Biliyorsunuz ki kalp krizi vakalarında ilk müdahale çok önemli. Bu kapsamda kalp krizi geçiren birine ilk müdahalenin nasıl yapılacağı uygulamalı olarak 4 gün boyunca gösterildi. Bu eğitimin Türkiye'deki bütün hekimlere özellikle de Acil Servis'te çalışan görevlilere verilmesi gerek." diye konuştu.

Çeşitli illerden İstanbul'a gelen hekim ve eğitmenlerin katıldığı kurs 4 gün sürdü. Çeşitli illerden 20 eğitmenin uygulamalı olarak ders verdiği seminere, yine çeşitli illerden 130 hekim katıldı. Hekimler, bu programda son günlerde sıkça görülen kalp krizi vakalarına ilk müdahale konusunda eğitim aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious