Doktorları bile hayrete düşüren ameliyat gerçekleşti!

Doktorları bile hayrete düşüren ameliyat gerçekleşti!.9698
  • Giriş : 29.09.2007 / 03:18:00

Aksaray'daki özel bir hastanede doktorları bile hayrete düşüren bir ameliyat gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aksaray'da, özel bir hastanede gerçekleşen ameliyat sonrasında bir hastanın safra kesesinden çıkan irili ufaklı yaklaşık 396 adet taş görenleri hayrete düşürdü.

Karın ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma şikayeti ile Aksaray Özel Sevgi Hastanesi'ne başvuran Ayfer K. (40) isimli hastanın yapılan kontrolleri sonrasında safra kesesinde taş yığını tespit edildi.

Ameliyata alınan Ayfer K.'nın safra kesesinden irili ufaklı yaklaşık 400 adet taş çıkarıldı. Normal şartlar altında bir hastanın safra kesesinde bu kadar fazla taşın çıkmasına çok şaşırdıklarını söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Dr. Kazım Esen, "Ameliyata bizzat ben katıldım. 7 yıldır aynı türden birçok ameliyat yaptım ama hiç böylesini görmemiştim. Normalde bir hastada 5-10 veya en fazla 20 taş çıkmıştı. Ama bu hastamızın safra kesesinden bulgur ile nohut büyüklüğünde 396 adet taşı başarılı bir operasyonla çıkarttık. Ameliyat sonrasında diğer doktor arkadaşlar kadar, hasta ve yakınları da bu olaya çok şaşırdılar" dedi.

Aynı hastanın yaklaşık 2 yıl önce de hastanelerinde sağlık taramasından geçtiğini ifade eden Dr. Esen, "2 yıl önce yaptığımız sağlık kontrolünde hastanın safra kesesinde kum yığını olduğunu görmüştük. Ancak hastamız ameliyata razı olmamıştı. Ancak taşlar büyüyüp rahatsız edince hastamız tekrar bize başvurdu ve ameliyatla taşları çıkarttık. Şu an hastamızın sağlık durumu çok iyi ve taburcu edildi" şeklinde konuştu.

Safra kesesinde taş birikmesinin insan sağlığı açısından da tehdit oluşturduğunu dile getiren Dr. Kazım Esen, bu tür vakaların genellikle kilolu, beslenmesine dikkat etmeyen, hayvansal gıdaları tüketen ayrıca çok doğum yapan bayanlarda görülme olasılığının da yüksek olduğunu ifade etti. Hastalığın baş dönmesi mide bulantısı gibi şikayetlerle ortaya çıktığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious