Doktorların 'hasta kapma' kavgası

Doktorların 'hasta kapma' kavgası.17923
  • Giriş : 04.07.2009 / 16:19:00

Konya'da bir trafik kazası sonrası sosyal güvencesi olan yaralıyı kendi hastanesine götürmek isteyen özel hastane doktorları, 112 doktorunun tepkisi ile karşılaşınca 112 Acil Servis doktorunu darp etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olay, Selçuklu ilçesi Şeker Tekke kavşağında meydana geldi. Şehir merkezinden İstanbul yolu istikametine seyir halinde bulunan 34 FOT 35 plakalı araç tali yönden hızla çıkan plakasız motosiklete çarptı.

Kazada, motosiklet sürücüsü Adem Keskin (34) ile yine aynı motosiklette bulunan Mehmet Yanık (15) yaralandı. 112 ambulansı 4 dakika içinde olay yerine gelip yaralılara müdahale etti.

Olay yeri yakınında bulunan özel hastane ambulansının gelmesiyle işler karıştı. Ambulanstaki Ahmet Sönmez adındaki doktor, sağlık güvencesinin bulunmadığını sandığını yaralılardan Mehmet Yanık'ı (15) olay yerinde bırakıp sosyal güvencesi olan Adem Keskin'i (34) ambulansa alıp özel hastaneye götürdü.

Ambulanstaki Mehmet Tükenmez ve Salim Ergüçlü adındaki ortopedi uzmanı doktorlar, diğer yaralı Mehmet Yanık'ın da sosyal güvencesi bulunduğunu öğrenince, yaralıyı hastaneye götürmek istedi.

112 Acil Yardım doktoru Erdinç Sütçü, olaya müdahale edince doktorlar arasında tartışma çıktı. Sütçü, yaralılara sosyal güvencelerine göre müdahale etmenin yanlış olduğunu söyleyince, doktor Sönmez, meslektaşını yumrukladı.

Vatandaşların araya girmesi ile sakinleşen özel hastane doktoru yaralıyı alamadan olay yerinden uzaklaştı.

Mehmet Yanık isimli yaralıyı Konya Meram Araştırma Hastanesi'ne götüren 112 ekibi daha sonra bölge karakoluna özel hastane doktoru ve ekibi hakkında şikayette bulundu.

Doktor Erdinç Sütçü'nün verdiği ilk ifadesinde, "Oly yerine geldiğimizde yaralılar yerdeydi. Olay yerindeki yaralılara ilk müdahaleyi yaptıktan sonra yaralıyı ambulansa almak için harekete geçtik.

Bu sırada özel hastanede görevli olduğunu öğrendiğim doktor, yaralılara sosyal güvencesinin olup olmadığını, sosyal güvencesi varsa kendi hastanelerine götürebileceklerini söyledi.

Sonra bizim sırt tahtasına yerleştirip ambulansa götürdüğümüz yaralının SSK'lı olduğunu öğrendiler. Yaralıyı bizden almak istediler. O sırada bir arbede oldu.

Bunun üzerine özel hastane doktoru ve ekibi yaralıyı hiç de uygun olmayan bir şekilde sırt tahtasından indirip apar topar kendi ambulanslarına almaya çalıştı.

Karşı çıktım. Önce bana sonra ekibimdeki doktor arkadaşlarımız ve şoförümüze hakaret etti. Ardından Dr. Sönmez bana küfürler edip yumrukladı. Ben yaralıyı vermedim.

Ambulansımıza alıp Meram Araştırma Hastanesi'ne götürdük"dedi. Avukatı ile birlikte Şehit Topel Bölge Polis Merkezi'nde ifade veren doktor Sütçü ve ekibi, daha sonra görevlerinin başına döndü.

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*