'Doktorluk vatandaşın duasının alındığı yüce bir meslektir'

  • Giriş : 14.03.2006 / 00:00:00

Aydın Valisi Mustafa Malay, doktorluğun vatandaşın duasının alındığı yüce bir meslek olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Çillağ, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hadi Yaşayan, Aydın Tabip Odası Başkanı Opr. Dr. Tuncay Erdemiz, Sağlık İl Müdürü Mehmet Çobanoğlu ve Valilik Tabibi Dr. Aytuğ Armağan, Vali Mustafa Malay'ı makamında ziyaret etti. Malay, ziyarete katılanların huzurunda ülkedeki bütün sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı'nı tebrik etti.

Vali Malay, doktorları hayat boyunca gerektiği zaman can emanet edilen, Hipokrat yeminiyle kendini insanların sağlığına adayan birer güvenlik limanına benzeterek kalkınma, güvenlik, eğitim ve tarımın temelinin sağlık olduğunu söyledi.

Malay, sağlıklı olmayan insanların çalışamayacağını ve ülkesini savunamayacağını belirterek, "Türkiye'de ilk kurulan fakültelerden birisinin tıp olması, bu konuya ne kadar önem verildiğinin göstergesidir. Şu anda sağlık hizmetleri köylerimize kadar götürülmüştür. Daha önceleri atamalar sebebiyle Anadolu'da boşluklar oluşuyordu. Halk mevcut sağlık kuruluşlarında çalışan göremeyince devlete güveni sarsılıyordu. Şimdi gündemde olan çakılı kadrolaşmayla doktorlarımız da asker veya polis gibi Anadolu'nun her yanında hizmet vermeye başladı." dedi.

Program daha sonra ADÜ Kültür ve Spor Salonu'nda devam etti. Burada Aydın'daki sağlık çalışmaları sinevizyon gösterisiyle anlatıldı. Ayrıca öğrenci ve yetkililer tarafından, sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu durum hakkında konuşmalar yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious