Doktorun araba çilesi mahkemede bitti

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin önde gelen saç doktorlarından Dr. Çağtay Sezgin, yaklaşık 3 yıl önce aldığı Toyoto Corolla marka otomobili ile seyir halindeyken aracın aniden elektrikleri kesildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Birkaç kez arızalar nüksedip netice alamayan Sezgin çareyi tüketici mahkemesine müracaat etti. Mahkeme, arabanın üretici firmaya iade edilmesine ve parasının geri ödenmesini kararlaştırdı. Üretici firma ise yerel mahkemenin kararını temyiz götürmeye hazırlanıyor.

Doktor Çağatay Sezgin, Mayıs 2003'de Toyoto Coralla marka otomobil aldı. Dr. Sezgin'in otomobili üçüncü ayından itibaren bazı arıza sinyalleri vermeye başladı. Bu arızılar arasında işçilik problemi, montajdan kaynaklanan mekanik arızalar da yer aldı. Dr. Sezgin önce servise gitti. Servis arızaları giderdi. Bu arızaların bir kısmı 3-5 ay sonra tekrar nüksetti. Tekrar servise müracaat eden Sezgin, yaşadığı sorunu şöyle anlattı: "Yolda seyir halindeyken elektrik sistemi tamamen kesiliyor. Servise götürüyorum bir problem bulamıyorlar. Israr etmem neticesinde Toyota'nın gezici teknik servisi (yol yardım ekibi) Adana'ya geldi. Ekip 'kontak anahtarındaki termik'in arızalı olduğunu tespit etti. Arızalar bununla da kalmayıp süreklilik arz edince aracı iade etmeye karar verdim. Bunun üzerine Toyota'nın Halkla İlişkiler sorumlusu ile görüştüm. Bana, tüketici derneklerinin adreslerini verebileceğini söyleyerek, sorunun araçta olmadağını benden kaynaklandığını ima etti."

Japonya'da bulunan Toyoto Genel Merkezi'ne, otomobilin arızaları ile ilgili şikayet yazısı ve CD gönderen Sezgin, kendisine Toyota Türkiye'nin bu sorunu çözeceğini bildirdi. Buradan da bir çözüm çıkmayınca Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuran Sezgin, hukuki süreci şöyle anlattı: "Hakem heyeti otomobilin mekanik arızasının üretim hatasından kaynaklandığına karar vererek kararı Toyota firmasına tebliğ etti. Firma araçta bir sorun olmadığında ısrar edince bu kez Eylül 2004'de dava açıldı. Aralık 2005'de dava neticelendi. Ancak gerekçeli karar daha gelmedi."

İstanbul Üniversitesi Makine Mühendisliği Otomobil Ana Bilim Dalında öğretim üyesi 3 profesör bilirkişi olarak atandı. Profesörler otomobildeki mekanik arızanın üretim hatası olduğunu bildirdi. Mahkeme aracın geri alınarak 31 bin 500 YTL bedelin ödenmesini kararlaştırdı.

Toyotasa Müşteri İlişkileri Sorumlusu Sevim Türkşen, müşteri Çağtay Sezgin'in başvurusuna neden olan şikayetlerin Adana ili Yetkili Satıcı Servislerinden Toyota Plaza Balkaroğlu tarafından yapılan müdahaleler sonucunda giderildiğini söyledi.

Türkşen, müşterinin şikayetlerinin giderilmesine rağmen 17 Mart 2004'de Adana Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü Hakem Heyeti Başkanlığı'na başvurduğunu ve 14 Mayıs 2004'de de kendilerine noter aracılığı ile ihtarname gönderdiğini kaydetti.

Türkşen, daha sonra şunları söyledi: "Müşterimiz tüm bu bilgilendirmelere rağmen konuyu yargıya intikal ettirmiş olup, yapılan ilk duruşma sonucunda aracın İstanbul Teknik Üniversitesi Motorlar ve Taşıtlar Laboratuvarı tarafından incelenmesine karar verildi. Söz konusu inceleme sonrası 12 Mart 2005'de açıklanan raporda, şikayetlerin çoğunun giderilmiş olduğu ve sadece aracın ön göğüs kısmı ile radyo-CD çalar arasında 3-4 mm'lik açıklığın olduğu teyit edildi. Aracın kendisinden beklenen fonksiyonlar bakımında önemli ölçüde azaltan bir özür olarak nitelendirilmesinin mümkün olmadığı sonucuna varıldı."

Türkşen, konunun yargıya intikal ettiğini ve mahkemenin araç bedelinin müşteriye iade edilmesine karar verdiğini kaydetti. Yargı yolunun henüz tamamlanmadığını hatırlatan Türkşen, "Konu hakkında verebileceğimiz dava sonucuna ilişkin bir bilgi ne yazık ki şu an için bulunmuyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious