Dokunalmazlık dosyalarına yine erteleme

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, 26 milletvekili hakkındaki dokunulmazlık dosyalarının dönem sonuna ertelenmesini kararlaştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Komisyon, bugün 26 milletvekiliyle ilgili hazırlık komisyonu raporunu görüştü. Görüşmeler sonunda CHP milletvekilleri dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde oy kullanırken, dosyalar AK Parti milletvekillerinin oylarıyla dönem sonuna ertelendi. Komisyonda daha önce de 144 milletvekiliyle ilgili 251 dosya hakkında, ''kovuşturmanın milletvekilliği sıfatının sona ermesine kadar ertelenmesi'' kararı verilmişti. Dönem sonuna ertelenen 26 dosya ile birlikte, Meclise gelen dokunulmazlık dosyası sayısı toplam 277'ye ulaşmış oldu. Komisyonda, ''eşini döverek kasten yaraladığı'' gerekçesiyle, AK Parti Konya Milletvekili Halil Ürün hakkında hazırlanan dosya da bugün görüşülenler arasında bulunuyor.

''MÜZİSYENLERLE YÜRÜYEN'' TİRYAKİ...

Komisyonun ele aldığı ilginç dosyalardan biri de CHP Kırıkkale Milletvekili Halil Tiryaki'ye ait... Dosya, Tiryaki'nin, ''Keskin'de düğünlerde saz çalmak suretiyle müzisyenlik yapanları toplayıp, izinsiz gösteri yapmaya teşvik ettiği ve kendisinin de bu şahıslarla birlikte yürüyüşe katılarak, toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına aykırı davrandığı'' iddiasını içeriyor.

EN ÇOK ''HAKARET'' İDDİASI VAR

Komisyondaki dosyaların büyük bölümünü ''hakaret'' iddiası içeriyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile konuşmak isteyen Kemal Öncel'e hakaret ettiğine ilişkin dosya ile CHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Haluk Koç'un Başbakan Erdoğan'a ''kıvırtıyor, kaçıyor'' ifadeleri nedeniyle hakaret suçunu işlediğine yönelik dosya da var. CHP Tokat Milletvekili Feramus Şahin, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Genç Parti İstanbul Milletvekili Emin Şirin, Anavatan Partisi Afyon Milletvekili Reyhan Balandı, AK Parti Sinop Milletvekili Cahit Can ve CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım hakkındaki dosyalar da ''hakaret'' iddiasını içeriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious