Dokunanı yakan gizemli arazi

Dokunanı yakan gizemli arazi.20072
  • Giriş : 12.09.2008 / 17:43:00

Konya'da köpekten kaçarken yanlışlıkla boş araziye dalan genç, toprağa gömüldü. Kolları ve bacakları yanan genç canını zor kurtardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya'da köpeğin peşinden koştuğu sırada girdiği boş arazide henüz belirlenemeyen bir katı atık maddeye temas eden 16 yaşındaki Hüseyin Doğan'ın kolları ve bacakları yandı.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alınan Doğan'da, arazideki toprağı yutması nedeniyle Akut Akciğer hasarına bağlı olarak solunum yetmezliği oluştuğu tesbit edildi. Doğan'ın çalıştığı işyeri sahibi Kerim Yaman, konu ile ilgili ihmali bulunanlar hakkında Cumhuriyet Savcılıği'na suç duyurusunda bulundu.

Çevre ve Orman İl Müdür vekili Namık Ceyhan, Sivil Savunma ekipleri ile birlikte katı atık maddenin bulunduğu araziden numune aldıklarını ve TÜBİTAK'a gönderdiklerini belirterek, boş arazide radyoaktif madde bulunmadığını söyledi. Araziye daha önce giren insan ve hayvanların ayaklarında da yanıklar oluştuğunu belirten bölge sakinleri, tedirgin olduklarını söyledi.

Karatay İlçesi Yeni Marangozlar Sitesi'nde Desen Mobilya ve Plastik Atölyesinde çalışan Hüseyin Doğan, 6 gün önce köpeğin peşinden koştuğu sırada, boş bir araziye girdi. Doğan araziye girdikten sonra, toprağa gömüldü. Kendini kurtarmak isteyen genç, toprağa dokununca kolları yandı. Bunan rağmen katı atık madde bulunan araziden çıkmayı başaran Doğan, sürünerek işyerine geldi. Kolları ve bacakları yandığı anlaşılan Doğan, olay yerine çağrılan ambulansla Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'ne kaldırılarak Reanimasyon Ünitesi'nde tedavi altına alındı. Toprağı yutması nedreniyle Akut Akciğer Hasarı'na bağlı olarak solunum yetmezliği oluştuğu belirlenen Doğan'ın, solunum cihazına bağlı olarak tedavisi sürüyor.

KARANTİNA ALTINA ALINDI

Çevredeki esnafın durumu Büyükşehir Belediyesi'ne bildirmesi üzerine, bölge karantina altına alındı. Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, Sivil Savun Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri ile birlikte bölgeden numune aldı. Alınan numune TÜBİTAK'a gönderildi. Çevre ve Orman İl Müdür Vekili Namık Ceyhan, boş arazide radyoaktif maddeye rastlamadıklarını ve her ihtimale karşı bölgeyi karnatina altına aldıklarını söyledi. Ceyhan, “Bu maddenin çevreye ya da insanlara ne derece zararlı olduğunu bilmiyoruz” dedi.

İHMALİN BÖYLESİ

Yeni Marangozlar Sitesi'nde atık madde bulunanan arazide daha önce bir kişinin ve bir köpeğin de ayaklarının yandığı ortaya çıktı. Marangoz Atölyesi sahibi Özkan Özden (41), “Yaklaşık bir ay önce, burada oyun oynayan çocukların topu araziye kaçtı. Ben de çocukların topunu almak için girdim. Ayağım yandı. Hastaneye gittim. Tedavi oldum ve ayağım daha yeni iyileşti” diye konuştu.
Yeni Marangozlar Sitesi'nde işyeri bulunan 33 yaşındaki Kadir Kuru da, boş arazideki toprağın yaklaşık 3- 4 aydır yandığını söyledi. Kuru, “4 yaşındaki Boxer cinsi köpeğimizin ayakları yanmış ve parmakları kabarmış olduğun farkettik. Köpek 20 gün veterinerde kaldı. Şimdi iyileşti. Burada çok sayıda kişi yandı. Bu bölgenin üzeri kapatıldı. Çok inceleme yapıldı. Ancak sonuç alınamadı. Burası kış aylarında sönüyor” dedi.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU

Hastanede tedavi altına alınan Hüseyin Doğan'ın çalıştığı işyeri sahibi Kerim Yaman, Doğan'ın kalfayla birlikte bir işyerine plastik doğrama takmaya geldiğini söyledi. Doğan'ın bu sırada arka bölüme geçtiğini belirten Yaman şöyle konuştu:
“İkinci derece yanıkları var. Kurtulmak için çırpınırken topraktan da yutmuş. Ciğerlerinde sorun var. Daha önce 20- 25 kişi yanmış. Bu olayla ilgili ihmali olan kurum, kuruluş ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulundum. Daha önce bir arkadaşımızın çocuklarının topu kaçmış. iki çocuğuyla birlikte kendi ayağının yandığını söyledi.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*