Dokunulmazlığa yine dokunulamıyor

  • Giriş : 06.01.2007 / 00:00:00

Siyasi partilerin seçim meydanlarındaki en önemli vaatleri arasında yer alan doloınulmazlık konusunda AKP iktidarı döneminde de yol alınamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir yılı geride bırakan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Avrupa Birliği uyum paketinden 2007 yılı bütçesine kadar pek çok önemli yasaya imza atarken AKP, seçim meydanlarında verdiği sözü unutarak dokunulmazlığa dokunmadı.

5. yasama yılında da doloınulmazlık tartışmaları gündemdeki yerini korurken, CHP, hem kendi hem de AKP'li milletvekillerinin doloınulmazlık dosyalarının görüşülmesi yönündeki isteğini grup önerisi olarak sık sık genel kurula getirdi. TBMM Ana-yasa-Adalet Karma Komisyonu ise yıl içinde iki kez toplanarak doloınulmazlık dosyala-rıyla ilgili "dönem sonuna erteleme" kararı verdi. Önce CHP Genel Başkanı Deniz Bay-kal'ın da aralarında bulunduğu 23 milletvekili hakkındaki 24 dosya, daha sonra da aralarında karısını dövdüğü iddiasıyla AKP Konya Milletvekili Halil Ürün'ün de aralarında bulunduğu 26 milletvekili hakkındaki 26 dosya dönem sonuna bırakıldı. 2006 yılı sonu itibariyle de Meclis'e gelen doloınulmazlık dosyası sayısı 254'e ulaştı.

Bu dosyalar, 114 milletvekilini kapsarken, yine yıl içinde gelen 2 dosyayla ilgili henüz işlem yapılmadı.

İLGİNÇ DOKUNULMAZLIK DOSYALARI
TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu tarafından görüşülmeleri dönem sonrasına bırakılan dokunulmazlık dosyalarının büyük bölümünü ise 'hakaret' iddiası oluşturuyor. Bunlar arasında da AKP Genel Başkanı Den-gir Mir Mehmet Fırat hakkında Başbakan Erdoğan'la konuşmak isteyen Kemal Ön-cel'e hakaret ettiği, CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç'un Erdoğan'a "kıvırtıyor, kaçıyor" ifadeleri nedeniyle hakaret suçu işlediğine ilişkin dosyalar dikkat çekiyor. CHP Tokat Milletvekili Feramus Şahin, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Genç Parti İstanbul Milletvekili Emin Şirin, Anavatan Partisi Afyon Milletvekili Reyhan Balandı, AKP Sinop Milletvekili Cahit Can ve CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım hakkındaki dosyalar da 'hakaret' iddiasını içeriyor. Meclis'teki ilginç doloınulmazlık dosyalarına bir başka örnek de CHP Kırıkkale Milletvekili Halil Tiryaki'ye ait. Tirya-ki'nin "Keskin'de düğünlere giderek saz çalmak suretiyle müzisyenlik yapanları toplayıp izinsiz olarak gösteri yapmaya teşvik edip kendisinin de bu şahıslarla yürüyüşe katılması sonucu izinsiz gösteri ve yürüyüşte bulunması suçunu işlediği" iddiasıyla hazırlanan dosya da Meclis gündeminde bulunuyor. Meclis'te CHP Kocaeli Milletvekili Sefa Sirmen hakkında en çok fezleke hazırlanan isim olurken, hakkında dokunulmazlık dosyası bulunan isimler arasında Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious