Dokunulmazlık dosyaları 221'e ulaştı

Dokunulmazlık dosyaları 221'e ulaştı.30064
  • Giriş : 09.08.2008 / 10:37:00

TBMM'ye sunulan dokunulmazlık dosyası sayısı, 221'e ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 23. Dönem 2. Yasama Yılında dokunulmazlık dosyalarından 75'i hakkında ''dokunulmazlığın kaldırılmasının dönem sonuna ertelenmesi'' kararı verildi. TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu tarafından verilen bu erteleme kararları ile CHP ve MHP'nin karşı oy yazıları Genel Kurulda okundu.

76 dosya için oluşturulan 3 hazırlık komisyonu ise çalışmalarını tamamlamadı. İlk toplantılarını yaparak milletvekillerinin savunmalarını yazılı ve sözlü olarak alan hazırlık komisyonları, henüz raporlarını yazmadı. Bu nedenle dosya üzerinde yapılacak çalışmalar gelecek yasama yılına kaldı.

TBMM'ye sunulan ve Anayasa-Adalet Karma Komisyonuna sevk edilen diğer 70 dosya hakkında ise henüz işlem yapılmadı. Meclise sunulan 4 dosya ise Başbakanlıktan gelen talep doğrultusunda iade edildi.

Dosyaların dağılımında; 21 DTP milletvekilinin 110 dosyası, 52 AK Parti milletvekilinin 79 dosyası, 18 CHP milletvekilinin 29 dosyası ile 1 MHP milletvekilinin 3 dosyası bulunuyor.

-AİHM'İN KARARI...-

AİHM, bir süre önce, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ı, ''adil yargılanma hakkının engellendiği ve hak ihlali yapıldığı'' iddiasıyla Türkiye aleyhine açtığı davada haklı bulmuştu.

Kart, 30 sayfalık kararın eline geçtiğini belirterek, ''Tercümesini yaptırıyorum. Henüz konuyla ilgili olarak Meclis Başkanlığına bir başvuruda bulunmadım. Konuyu daha sonra değerlendireceğim'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*