Dokunulmazlık dosyaları 3 ay içerisinde karara bağlanacak

Dokunulmazlık dosyaları 3 ay içerisinde karara bağlanacak.17623
  • Giriş : 05.12.2007 / 09:15:00

Dokunulmazlık, Anayasa Komisyonu'na sevk edilen Meclis içtüzüğünde değişiklik öngören öneride incelenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anayasa Komisyonu'na sevk edilen Meclis İçtüzük Değişiklik önerisinde, dokunulmazlığa yeni ayar getiriliyor. TBMM Başkanlığı tarafından Anayasa Komisyonu'na sevk edilen İç Tüzük Değişikliği teklifinin altında Manisa Milletvekili Bülent Arınç ile Giresun Milletvekili Hacı Hasan Sönmez'in imzaları bulunuyor. İçtüzük Değişiklik Teklifi'nde, dokunulmazlığın kaldırılması yönündeki istemlerin sürüncemeye bırakılmasının önüne geçmek amacıyla üçer aylık süre içinde bu istemlerin karara bağlanması esası getiriliyor. Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, dokunulmazlık dosyasını en geç 3 ay içinde sonuçlandırmak zorunda kalacak.

İTİRAZ İÇİN 10 GÜNLÜK SÜRE

3 ay sonunda Karma Komisyon raporu, kovuşturmanın ertelenmesi şeklinde ise rapor artık Genel Kurul'da okunmayacak. Meclis Başkanlığı raporu basarak dağıtacak. On gün içinde itiraz gelmezse rapor kesinleşecek. Yani milletvekilinin dokunulmazlığı dönem sonuna kalmış olacak. Kovuşturma ertelenecek ve o suçtan dolayı milletvekiline görevi bitene kadar dokunulamayacak.

VAKİT KAYBI ÖNLENECEK

Değişiklik teklifinin gerekçesinde, "Uygulamada karma komisyon raporlarının Genel Kurul'da okunmasından dolayı vakit kaybı yaşanmakta, Genel Kurul çalışmaları aksamaktadır. Genel Kurul'un iş yükünü azaltmak amacıyla karma komisyon raporlarının Genel Kurul'da okunması yerine bastırılarak dağıtılması esası benimsenmiştir. Bu tarihten itibaren süresi de dağıtım tarihinden itibaren başlayacaktır. Ayrıca dokunulmazlığın kaldırılması yönündeki istemlerin sürüncemede bırakılmasının önüne geçmek amacıyla üçer aylık süre içinde bu istemlerin karara bağlanması esası getirilmiştir" denildi.

MEVCUT UYGULAMA

Mevcut düzenlemeye göre, dokunulmazlık dosyalarını görüşen Anayasa- Adalet Karma Komisyonu'nun, dosyaları işleme koyması konusunda herhangi bir süre sınırlaması bulunmuyor. Komisyon, istediği zaman fezlekeleri işleme koyuyor. Karma Komisyon raporu, kovuşturmanın ertelenmesi şeklinde ise Genel Kurul da okunuyor, on gün yazılı olarak itiraz edilmezse kesinleşiyor. Rapor, dokunulmazlığın kaldırılması şeklinde ise veya üçüncü fıkra gereğince itiraz edilmişse Genel Kurul'da görüşülüyor. Kovuşturma ertelenmiş ve bu karar Genel Kurulca kaldırılmamış ise, dönem yenilenmiş olsa bile milletvekilliği sıfatı devam ettiği sürece ilgili hakkında kovuşturma yapılamıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious