Dokunulmazlık'ların kaldırılması dönem sonuna bırakıldı

Dokunulmazlık'ların kaldırılması dönem sonuna bırakıldı.17623
  • Giriş : 25.12.2007 / 22:44:00

TBMM'de bekleyen 78 dokunulmazlık dosyası için hazırlık komisyonu oluşturuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu'nda bekleyen dokunulmazlık dosyaları için süreç işlemeye başlıyor.

78 dosya için 48 üyeli TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu üyeleri arasından kura çekilerek, 5'er kişilik 3 hazırlık komisyonu oluşturuldu.

Hazırlık komisyonları için AK Parti'den 3, MHP ve CHP'den 1'er üye belirlendi.

Belirlenen komisyonların, bu hafta içinde başkanlarını seçmesinin ardından çalışmalarına başlaması ve 1 ay içinde kendilerine düşen 26'şar dosyayı görüşerek karara varması gerekiyor.

Komisyonlar, hakkında dokunulmazlık dosyası bulunan milletvekillerine yazı göndererek, savunma haklarını kullanmalarını isteyecek.

Milletvekilleri yazılı savunma gönderebildikleri gibi, komisyona bizzat gelerek sözlü savunmada bulunabiliyor, hatta istemeleri halinde, yerine başka bir milletvekilini de gönderebiliyor.

Hazırlık komisyonlarının çalışmalarını tamamlamasının ardından, hazırladıkları raporlar, üst komisyon olan TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu'nda ele alınacak.

Komisyon, bu konudaki çalışmalarını 1 ay içinde sonuçlandıracak.

Komisyonunun raporu daha sonra TBMM Genel Kurulu'nda okunacak.

DTP'ye üye düşmüyor

TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, hazırlık komisyonlarının 5 üyeden oluştuğunu, geçmişten beri bu komisyonların oluşumunda iktidar ve muhalefetin Meclis'teki temsil dengesinin gözetildiğini belirterek, bu nedenle 3 üyenin iktidara, 2 üyenin ise muhalefete düştüğünü kaydetti.

Kuzu, Anayasa ve Adalet Komisyonlarında birer üyeyle temsil edilen DTP'ye, hazırlık komisyonunda üye düşmediğini bildirdi.

Kuzu, dokunulmazlık konusunda ne karar verileceğinin, komisyonların takdirinde olduğuna işaret ederek, "Dokunulmazlığın kaldırılmasına da kalkmasına da dönem sonuna ertelenmesine de karar verebilir. Bunun için bir şey diyemem" dedi.

78 dokunulmazlık dosyasının 66'sı 22'inci dönemden, 12'si ise bu dönemde gelenlerden oluşuyor.

Aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın yanı sıra Hakkari Bağımsız Milletvekili Hamit Geylani ile 5 DTP'li milletvekilinin de dokunulmazlık dosyası bulunuyor.

Hükümet dönem sonuna bırakılmasından yana

TBMM'de bekleyen 78 dokunulmazlık dosyası için hazırlık komisyonu oluşturuldu ancak AK Parti bunların dönem sonuna bırakılmasından yana.

Kuzey Irak 'a giden 3 DTP'li milletvekili için izlenecek yöntem ise henüz belli değil.

Ak Parti; 8 askerin serbest bırakılma anında Kuzey Irak'ta bulunan DTP'li vekiller Aysel Tuğluk, Fatma Kurtulan ve Osman Özçelik'in fezlekeleriyle ilgili ise eğilim belirlemedi.

Üç vekilin dosyası bekletilecek mi yoksa hemen işleme mi konulacak, buna daha sonra karar verilecek.

Dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili değerlendirme AKP'nin Merkez Yürütme Kurulu toplantısında yapıldı.

Toplantıda aralarında 55 milletvekiline ait Meclis'te bekleyen 78 dokunulmazlık dosyasının ise dönem sonuna ertelenmesi görüşü benimsendi.

Bu durumla birlikte AK Parti, daha çok seçim yasaklarının ihlali ile ilgili olduğu belirtilen 55 milletvekili hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılmaması yönünde hareket edecek.

Bu 55 isim arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın yanısıra 4 DTP'li vekil de bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious