Dokuz aylık yapışık ikizleri 61 doktor ayırdı

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

Tayland'da dokuz ay önce dünyaya gelen yapışık ikizler başarılı bir ameliyatla ayrıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kalp ve karaciğerlerinden yapışık ikizler Pantawan ve Panwad Thiyenjai, Bangkok'ta 12 saat süren ameliyatla özgürlüklerine kavuştu. Beşi kalp uzmanı 61 kişilik ekibin katıldığı ameliyatın şubat sonunda yapıldığıysa yeni açıklandı.
Ameliyatın yapıldığı Siriraj's Tıp Fakültesi Hastanesi'nin yöneticisi Piyasakol Sakolsatayathorn, "Araştırdık, kalp ve karaciğerleri yapışık ikizlerin hiçbiri şimdiye dek yaşamamış. Bizim ameliyatımız bunun ilk başarılı örneği" dedi ve dokuz aylık kız ikizlerin sağlığının gayet iyi olduğunu söyledi.

Siyam ikizlerinin ülkesi
Geçen haziranda sezaryenle dünyaya gelen ikizler, göğüsten karın altına kadar birbirine yapışıktı. İlk kez anne olan 29 yaşındaki Usa Thiyenjai, yine yapışık doğmalarından korktuğu için başka çocuk istemediğini söyledi. Bangkok dışında bir donmuş gıda şirketinde çalışan Thiyenjai, "Çocuklarıma yardım etmesi için her gün Buda'ya dua ediyorum. Onları elimden geldiğince iyi yetiştireceğim" dedi.
1939 yılına kadar Siam olarak bilinen Tayland'ın yapışık ikizlerle ilgili ünlü bir hikâyesi var. Bu ülkede 1811'de doğan Chang ve Eng Bunker, dünyaya gösterilen ilk yapışık ikizlerdi. Bunker kardeşler, 'Siyam ikizleri' olarak da anılıyordu. Siyam ikizleri, daha sonra ABD'ye gittiler ve orada iki Amerikalı kız kardeşle evlenip, 20'den fazla çocuk sahibi oldular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious