Dolandırıcılar nasıl çalışıyor?

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Otomatik para çekme makinelerinin başında bekleyerek para çekmeye gelen vatandaşların banka kartlarını el çabukluğuyla değiştirdikleri ileri sürülen 3 kişi suçüstü yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kadıköy başta olmak üzere İstanbul'un Anadolu yakasında çeşitli banka ATM'lerinin önünü mesken tutan, ve yardım etme bahanesiyle vatandaşı dolandıran 3 kişi Kadıköy Asayiş Büro ekipleri tarafından yakalandı. Ümit Ç. (35), Yüksel A. (30) ve Emre Ş. (26) adlı şahıslar vatandaşı dolandırmak amacıyla çete kurdukları gerekçesiyle gözaltına alındı. Zanlılar ile birlikte çok sayıda çeşitli bankalara ait kredi kartlarıyla dolandırıcılıkta kullandıkları düzenekler ele geçirildi.

DOLANDIRICILAR NASIL ÇALIŞIYOR?

Bankamatiklerin önünde bekleyen şahısların vatandaşları iki şekilde dolandırdıkları belirtildi. İlk yöntem bankamatiğin kart haznesini delici bir aletle bozan zanlılar, kartların sıkışmasını sağlıyor. Daha sonra kartları sıkışan vatandaşların arkasında sıraya giren dolandırıcılar yardım etme bahanesiyle şifreyi öğrendikten sonra el çabukluğu yöntemiyle yanlarında bulunan sahte kredi kartını vererek vatandaşın kartını alıyorlar. En yakın ATM'ye giden dolandırıcılar hesaptaki parayı çekerek amacına ulaşıyor.

Dolandırıcıların diğer yöntemi ise bankamatiğin kart haznesine papağan ismi verilen aleti takarak kartların sıkışmasını sağlamak. ATM'nin üzerine bir de telefon yerleştiren şebeke üyeleri kartı sıkışan vatandaşların telefonu aramalarını sağlıyor. Dolandırıcılar telefonun içerisine ise cep telefonu düzeneği yerleştiriyor. Kartı hazneye sıkışan vatandaş bankanın müşteri hizmetlerini aradığını zannederek telefonun ucundaki şebeke üyesini arıyor. Telefonun ucundaki şebeke üyesi işlem yapma bahanesiyle müşterinin şifre dahil tüm bilgilerini alıyor. Vatandaşın kartını iptal ettiğini zannederek ayrılmasından sonra ATM'ye gelen dolandırıcılar kartı alarak alış-veriş yapıyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious