Dolandırıcılardan yeni yöntem

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

Dolandırıcılar yeni yöntemler geliştirerek vatandaşı dolandırmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Murat Kar isimli vatandaşı cep telefonu ile arayan dolandırıcılar, uzun süre konuşturdukları vatandaşa 588 YTL fatura gelmesine neden olurken kendileri 'konuş kazan' sistemi sayesinde kontör kazandılar.

İstanbul'un Kasımpaşa semti Kulaksız Mahallesi, Okçu Yücel Sokak'ta oturan ve şoför olarak çalışan Murat Kar, 0542 891 62 45 nolu telefondan gelen bir çağrıyı aradı. Gelen cevapsız çağrıyı arabasını emanet ettiği şoförün bırakmış olabileceği üzerine arayan Kar'ın karşısına çıkan ve kendisini İstanbul'a bağlı Beykoz İlçe Polis Karakolu Asayiş'ten aradığını ve istihbarat uzmanı Başkomiser Hüseyin Yıldırım olarak tanıtan kimliği belirsiz bir şahıs, bu telefondan bir albayın hanımına küfür içerikli mesaj atıldığı ve şikayet üzerine de kendisi hakkında 150 bin liralık tazminat davası açıldığını söyledi.

Büyük bir şok geçiren Kar, bir süre sonra kendini toplayarak bu konuyla ilgili kendisine herhangi bir evrak gelmediğini söyledi. Karşıdaki sahte başkomiser en kısa zamanda bu konuyla ilgili kendisinin savcılıktan ifadesi alınmak üzere çağrılacağını belirterek, ayrıca başkasının bu telefon hattına girerek de mesaj atmış olabileceğini belirtti.

Hattına başkasının girip girmediğini belirlemek üzere Kar'a telefonda beklemesini tenbih eden dolandırıcı, ayrıca telekonferans yoluyla da 3 ayrı telefonla bağlantı kurmasını sağlar. Yaklaşık 22 kez 3 farklı numarayı arayarak ve her defasında telekonferans sistemiyle diğer telefonlara bağlanan Kar'ın tüm ısrarlarına rağmen karşı taraftaki sahte polis, Beykoz Karakolu'na gelmesine gerek kalmadığını söyler.

En sonunda Kar'ın kardeşi durumdan şüphelenerek Karakola giderek konuyu anlatıp abisi hakkında böyle bir soruşturmanın olup olmadığına sorar. Karakoldan "Sizin aradığınız 0542 891 62 45, 0543 580 75 09 ve 0543 592 59 90 nolu telefon numaraları ile çok kişi dolandırılmış. Bunlarda konuş kazan hattı var. Karşı taraf ne kadar çok konuşursa o kadar konuşma hakkı kazanıyorlar. Sizi de dolandırmışlar. Sakın bir daha aramayın ve gerekirse suç duyurusunda bulunun" cevabını alan Kar, Turkcell bayisine giderek borcunun 588,90 YTL olduğunu, aşırı konuşmadan dolayı hattının bloke olduğunu öğrenir.

Dolandırıldığından emin olan Kar, savcılığa başvurarak kendisini dolandıran şahısların yakalanarak mağduriyetinin giderilmesi talebinde bulundu. Kendisine gelen yüklü faturayı ödeyemeyen Kar, yetkililerden bu konuda yardım etmesini istedi. Konuyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious