Dolandırıcılık operasyonunda 28 gözaltı

Dolandırıcılık operasyonunda  28 gözaltı.14343
  • Giriş : 30.06.2009 / 12:21:00

İstanbul'da gerçekleştirilen dolandırıcılık operassyonunda 28 kişi adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kurdukları paravan şirketler aracılığıyla bankalardan temin ettikleri karşılıksız çeklerle satın aldıkları gayrimenkul ve otomobilleri piyasada satarak haksız kazanç sağladıkları iddiasıyla yakalanan 28 kişi adliyeye sevk edildi.

Alınan bilgiye göre, İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, ''çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, sabıkasız kişiler adına paravan şirketler kurarak, bu şirketler adına bankalardan çekler almak, şirket faaliyet alanı dışında mağdurlara güven telkin edip cüzi miktarda peşinat ve 3 ay vadeli çeklerle gayrimenkul ve otomobil satın almak, daha sonra noter aracılığıyla vekaletname alıp üçüncü şahıslara kati satış yoluyla devretmek, çek veya senetlerin ödeme tarihleri yaklaştığında ortadan kaybolmak'' suretiyle dolandırıcılık yaptıkları tespit edilen bazı kişilere yönelik İstanbul'un çeşitli semtleri ile İzmir ve Kocaeli'de tespit edilen 41 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda, suç örgütü elebaşı Vehbi İ. (42) ile yardımcısı Kadir İ'nin (39) de aralarında bulunduğu biri kadın 28 kişi gözaltına alındı.

Ayrıca, bir adet pompalı av tüfeği ve 40 adet fişek, 3 adet ruhsatsız tabanca ile bu silahlara ait 96 adet mermi, 4 bin 200 dolar, bir adet sahte kimlik, 5 adet dizüstü bilgisayar, bir adet masaüstü bilgisayar, 13 adet değişik markalarda lüks otomobil ve cip, çok sayıda boş ve dolu çekler, yazılı senetler, değişik kişiler adına düzenlenen noter vekaletleri, tapu belgeleri, değişik şirketler adına düzenlenen şirket faaliyet belgeleri, vergi levhaları, çok sayıda cep telefonu ile bazı belge ve doküman da ele geçirildi.

Suç örgütünün Pendik, Avcılar, Şişli, Beşiktaş, Gaziosmanpaşa, Sultanbeyli ve İzmir'de büyük şirketler kurdukları, ünlü mankenleri çağırıp görkemli açılışlar yaptıkları ve bu şekilde güven sağladıkları belirlendi.

Bu kişilerin, açılışların ardından da internet ve gazetelerdeki ilanlar aracılığıyla gayrimenkul ve otomobil sahiplerini iş yerlerine çağırdıkları, bir miktar peşinat verdikten sonra da kalan para için 3 aylık şirket çeki verdikleri, daha sonra söz konusu gayrimenkul ve otomobilleri üçüncü şahıslara sattıkları, 3 ay içerisinde de şirketi kapatarak ortadan kayboldukları anlaşıldı.

Suç örgütünün 2 yıl önce ramazan ayında Gaziosmanpaşa'daki bir et marketi açılışında vatandaşlara güven vermek için yaklaşık 20 ton tavuk dağıttıkları ifade edildi.

Bu kişilerin, 5 yıldır dolandırıcılık yoluyla 10 milyon TL'nin üzerinde haksız kazanç sağladıkları tespit edildi.

Polisteki işlemleri tamamlanan ve daha önceden çok sayıda suçtan sabıkaları bulunduğu belirtilen 28 kişi, Küçükçekmece Adliyesi'ne sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*