Dolandırıcılık tarihine geçti

  • Giriş : 25.01.2008 / 09:49:00

Broker tarihin en büyük finans dolandırıcılığına imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransa'nın en büyük ikinci bankası olan Societe Generale, 7.1 milyar dolarlık (4.9 milyar Euro) parayı kaptırdı. Bankada çalışan bir broker tarihin en büyük finans dolandırıcılığına imza attı.

Müşteri hesaplarındaki 7.1 milyar doları vadeli işlemler borsasında izinsiz oynayan 31 yaşındaki Jerome Kerviel adındaki genç bankacının dolandırıcılığı mortgage krizi patlayınca ortaya çıktı..

Societe Generale CEO'sunun verdiği bilgilere göre 31 yaşındaki broker'ın 2005 yılından beri banka hesapları içerisinde kendine ait "sanal bir şirket" kurduğu ve bu şirket üzerinden, Avrupa piyasalarında Plain-Vanilla- Futures adı verilen vadeli işlemler piyasasında alım satım yaptığı belirlendi.

BROKER YAKTI

İncelemeler sonucunda broker'ın işlem yaptığı pozisyonlar üzerinden banka adına yüksek riskler oluşturduğu ancak bu riskleri gerçekleştirdiği her işlem sonucunda karmaşık işlemler yardımıyla gizlemeye başardığı anlaşıldı. Ancak yetkililer Kerviel'in gerçekleştirdiği son işlemde hata yaptığı ve oluşturduğu sanal hesabı kapatamadığını belirtti. Broker'ın hatasının sonucunda banka güvenlik sisteminin hata uyarısında bulunduğu ve dolandırıcılığın böyle açığa çıktığı duyuruldu.

Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Daniel Boutonun istifasını sundu. Ancak banka yönetimi tarafından kabul edilmedi.
Kaynak:

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious