Dolandırıldığını 3 yıl sonra öğrendi

Dolandırıldığını 3 yıl sonra öğrendi.10223
  • Giriş : 15.06.2006 / 00:00:00

Hayali şirketler yalnızca Sosyal Sigortalar Kurumu'nu (SSK) zarara uğratmıyor, sosyal güvence hayali kuranları da perişan ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adana'da hayali firma üzerinden kendini sigortalı gösteren bir kişi, her ay 200 YTL ödemesine rağmen, primlerinin yatırılmayıp dolandırıldığını 3 yıl sonra öğrendi.

Yumurtalık ilçesinde çiftçilik yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen H.Ö. tarım sigortası üzerinden emekli olduğunda emekli maaşının düşük olmasını gerekçe göstererek bir işyerinde pirimini ödemek üzerene kendini sigortalı gösterdi.

Aylık 200 YTL olan pirimleri ödemede zorlandığı sırada ise arabasını bile satan H.Ö. sigorta müfettişlerine "Ben yandım başkaları yanmasın." diyerek kendisini dolandıranlardan şikayetci oldu.

Her ay 200 yeni lira ödediği işyeri sahibinin bu paraları SSK'ya ödemediğini evine gelen tebligattan öğrenen H.Ö. (sizi sigortalı yaparım) diyenlere aldanılmaması tavsiyesinde bulunuyor.

Sigorta primleri için firmaya her ay düzenli olarak 200 YTL ödediğini kaydeden H.Ö. "Bana biz senin sigortanı yatırırız her türlü imkandan faydalanırsın dediler, inandım. 3 yıldan bu yana prim ödedim." dedi.

H.Ö., primlerini yatıramayacağını anlayınca ise otomobilini sattığını anlatarak, "Firma üzerinde araştırma yapmışlar. Ödediğim paraları sigortaya yatırmamışlar. Ne yapacağımı şaşırdım." diye konuştu.

Sigorta müfettişleri, H.Ö. için Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. H.Ö.'nün bugüne kadar prim bildirimi yapılan günleri iptal edildi. Ayrıca SSK, bu zamana kadar yararlandığı sağlık hizmetlerinin de parası istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious